Barclays: Jít s FX davem? Kdepak. Nastal čas jít proti proudu

Spekulujete na vývoj měn? Pokud ano, zpozorněte. Britská banka Barclays radí, jak vydělat na kontrariánských obchodech druhého lednového týdne.

Pro měnové obchodníky nastal čas vybočit z davu, míní FX tým známé banky. Podle její studie byl druhý lednový týden během posledních pěti let typický svým chudým výkonem všech devizových traderů, kteří se drželi „konvenční moudrosti“ většiny trhu. Na základě toho banka favorizuje spekulaci na krátkodobé oslabení dolaru vůči hlavním měnám, které jsou minimálně ovlivněné (ať už přímo, či prostřednictvím Číny) americkým protekcionismem.

#SaxoStrats: Dolar musí zvýšit otáčky

Barclays v tomto směru vychází z průzkumu mezi investory, který provedla na konci roku 2016, aby identifikovala všeobecný konsensus devizového trhu. Na základě toho pro druhý lednový týden vyšlo, že všechny uvedené FX obchody (viz graf výše) nacházející se pod úrovní nuly vykázaly podprůměrné rizikově očištěné zhodnocení vztažené k výkonu posledních tří měsíců.

Favorizované oslabení dolaru by se tak mělo týkat především jeho dvojice s eurem, japonským jenem a britskou librou, přičemž cílený výnos dosahuje 2 %.

Letos se připravte na paritu, volá do světa Goldman Sachs

Hlavním motorem oslabení americké měny by podle banky mělo být postupné tvoření Trumpovy administrativy, které by mohlo vyvolat spekulace o rychlosti implementace očekávané politiky.

„Nedostatek hlavních fundamentů v dohledné době dělá z jenu, eura a libry tři nejpravděpodobnější kandidáty na osekání dlouhých dolarových pozic,“ přepisuje agentura Bloomberg slova studie. „Investoři by se však neměli pokoušet spekulovat na pokles dolaru vůči jeho australskému, kanadskému a novozélandskému ekvivalentu, jelikož jde o měny, které jsou mnohem více vystaveny očekávané vlně amerického protekcionismu.“

Oslabení dolaru je však pro Barclays pouze krátkodobou záležitostí. Pro rok 2017 si totiž banka udržuje široký „býčí“ výhled.

Generační vzkaz Daniela Gladiše: „Nesahejte na úrokové sazby!“

Libra z kola ven?

Pravdou je, že v případě jedné měny se banka netrefila. Libra vůči dolaru tento týden poměrně výrazně oslabila, a to až na 10týdenní minimum na 1,2118 GBPUSD.

Zhruba procentní oslabení libry, neboli procentní zpevnění dolaru, přišlo v návaznosti na víkendové výroky premiérky Mayové, které vyvolaly spekulace o obchodních vztazích Spojeného království po opuštění EU.

Euro i jen se drží

V případě eura a jenu se banka prozatím trefila. Dolar vůči evropské měně tento týden oslabil o téměř 0,5 %, vůči japonské pak dokonce o více jak 1 %.

Spekulace na max. CZK forward padá nejníže od startu intervencí

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter