Barometr americké ekonomiky ukazuje zvolnění v průmyslu i na realitním trhu

(Aktualizováno 16:01) Spolehlivý indikátor blízkého vývoje americké ekonomiky, kterým je Index národní aktivity chicagského Fedu, ukázal na zvolnění aktivity pod tlakem obrazu o průmyslové výrobě a realitním trhu a při příznivém vývoji oblasti zaměstnanosti.

Index národní aktivity chicagského Fedu (CFNAI) je předstihovým modelem, zahnujícím 85 indikátorů, dohromady svědčících o budoucím vývoji chicagské oblasti americké ekonomiky z pohledu výrobního, realitního trhu, zaměstnanosti, objednávek a prodejů. Dlouhodobě ale index slouží jako kvalitní předpověď dění za americkou ekonomiku jako celek. Květnová data za měsíc duben ukazují na zvolnění v průmyslu i u nemovitostí při příznivém vývoji v oblasti zaměstnanosti.

CFNAI v dubnu polevil na -0,32 bodu z +0,34 bodu při analytiky a ekonomy očekávané nule. Tříměsíční klouzavý průměr (CFNAI-MA3) vzrostl na 0,19 z 0,04 bodu. Je to druhé usídlení nad nulou v řadě a nejvyšší hodnota od listopadu roku 2013. Hodnota MA3 říká, že aktivita byla v dubnu mírně nad historickým průměrem a tendence vývoje pro zbytek roku 2014 jdou mírně inflačním směrem.

K produkci vztažené vstupující indikátory přispěly do CFNAI negativně v rozsahu -0,37 budou oproti +0,27 bodu v březnu. Zpracovatelský průmysl v dubnu vykázal 0,4% pokles po 0,7% růstu v březnu a obraz o jeho vývoji byl doprovozen poklesem využití kapacit v americké ekonomice na 76,4 % oproti 76,9 % v březnu.

Negativní byl také příspěvek realitního trhu (-0,12 b. po -0,07 b. v březnu). Příznivý je v této části vývoj do indexu vstupující zahájené výstavby (anualizovaných 1,072 milionu v dubnu proti 947 tis. v březnu) a stavebních povolení (1,08 z 1,00 milionu).

Mírné zlepšení vstupů do indexu se dostavuje ze strany pracovního trhu (+0,17 proti +0,15 b. v březnu). Připomeňme, že míra nezaměstnanosti v americké ekonomice dubnu proti březnu poklesla na 6,3 z 6,7 %, o 0,2 % proti 0,1 % v březnu vzrostla zaměstnanosti v americké ekonomice mimo sektor zemědělství. Neutrální je příspěvek ze strany vývoje prodejů, objednávek a zásob.

Jako nepříjemné překvapení dnes přitom vyzněla týdenní ministerská statistika počtu žádostí o dávky v nezaměstnanosti. Za týden končící 17. květnem se o dávky přihlásilo nově 326 tisíc Američanů, tedy o 28 tisíc více než v týdnu předchozím. Příznivě vyznívá vývoj celkového počtu žadatelů, který je nejnižší od prosince 2007. Z něj se nicméně nedozvíme, jaký podíl žadatelů odpadl, aniž by se jim podařilo znovu zapojit do pracovního poměru.

Počet nových žadatelů o dávky v USA nečekaně roste, celkový údaj ale dobrou zprávou

Jak chicagský index číst? Hodnota CFNAI na nule říká, že ekonomika chicagské oblasti roste v souladu s historickým trendem. Kladné hodnoty ukazují na rychlejší a záporné na pomalejší tempo. MA3 filtruje jednoměsíční výkyvy a ukazuje lépe vývoj národní ekonomiky. Jeho hodnoty pod -0,70 po předchozím období růstu ekonomiky předznamenávají začátek recese, hodnoty nad +0,70 po delším období ekonomického růstu naopak začátek nezkrotitelné inflace. Dlouhodobý vývoj ukázal, že CFNAI je velmi dobrým indikátorem vývoje HDP celé americké ekonomiky.

Obraz o vývoji v americkém průmyslu doplňuje index nákupních manažerů dle Markit. Ten pro USA za květen sice ukazuje růst na 56,2 b. při odhadu 55,5 b. a 55,4 b. v dubnu, faktem ale je, že přes jeho mezinárodní srovnatelnost patří právě v USA k okrajově sledovaným ukazatelům pro jiné lokální průzkumy mezi manažery průmyslových firem, které patří v USA k výrazně respektovanějším, například ISM institutu.

Zvolnění růstu (či zlepšování) předstihově laděných indikátorů pak v 16:00 potvrdil oficiální složený index předstihových ukazatelů v americké ekonomice. Ten za duben zvolnil na +0,4 % z +0,8 %, v souladu s očekáváním trhu.

Newsletter