Evropské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě testuje 1,0850 za euro. Koruna oslabila nad 25,30 za euro.

Bartuška: Dodávky ruského plynu v zimě nečekejme

Na dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy během zimy nelze spoléhat kvůli pokračujícím bojům na východě Ukrajiny. V rozhovoru pro Reuters to řekl vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Za nepravděpodobné považuje, že by vydrželo v platnosti příměří a s jeho pádem čeká omezení dodávek plynu přes území východní Ukrajiny a tedy celkově do Evropy.

„Řekl bych, že by bylo bláznovství očekávat tuto zimu v tranzitu plynu přes Ukrajinu situaci jako obvykle,“ řekl Bartuška pro Reuters s tím, že podle „našeho základního scénáře tuto zimu žádný plyn tranzitem přes Ukrajinu téct nebude.“

Podle Bartušky bychom neměli zapomínat na rok 2009 a krizi mezi Ruskem a Ukrajinou, která dodávky plynu do Evropy prudce omezila. ČR má ale vybudovány zásobníky a nové přípojky a kromě trasy přes Ukrajinu má napojení na západní plyn i skrze Nord Stream přes Balt. „Absence tranzitu přes Ukrajinu je něco, s čím dokážeme žít,“ uvedl Bartuška pro Reuters.

Tuzemské zásobníky plynu jsou dle Bartušky nyní naplněny z 99 % a zimní spotřeba v objemu kolem 3,3 miliardy kubíků se „při některých nouzových opatřeních“ dá bez toku plynu přes Ukrajinu přestát, uzavřel pro Reuters.

Newsletter