Bavorsko, ohroženo uprchlíky, chce žalovat vládu Merkelové

Bavorsko připravuje ústavní žalobu proti německé vládě kvůli současnému příchodu běženců. Největší německá spolková země se domnívá, že celostátní vláda neplní v uprchlické krizi své povinnosti a nesnaží se omezit příchod imigrantů. Dnes o tom informoval deník Tagesspiegel. Většina běženců nyní do Německa přichází přes rakousko-bavorskou hranici. Zprávy o rozkolu mezi Bavory a Merkelovou i uvnitř německé vládní koalice zesilují do míry úvah o konci Angely Merkelové jako německé kancléřky.

Bavorská zemská vláda podle Tagesspiegelu pověřila bývalého ústavního soudce Uda Di Fabia, aby vypracoval posudek, který by se měl stát základem pro žalobu k ústavnímu soudu. Politici v Mnichově jsou přesvědčeni, že současná uprchlická krize ohrožuje stabilitu Bavorska a omezuje možnosti fungování této spolkové země. Spolková vláda podle nich nedělá dost pro to, aby situaci Bavorska zlepšila.

Zničí imigranté Merkelovou a německou vládu?

Ochrana vnějších hranic Německa spadá podle německé ústavy do pravomocí spolkové vlády. Podle bavorských činitelů by se proto kabinet v Berlíně měl zasadit o to, aby byl příchod běženců kontrolovaný. Politici v Mnichově také vidí jako problematické, že německé úřady ustoupily od praxe, kterou předpokládaly evropské normy, a nevracejí běžence do země, ve které se poprvé ocitli na území Evropské unike.

Bavorsko už v říjnu pohrozilo žalobou proti spolkové vládě, pokud se nezastaví současná přistěhovalecká vlna. Spory tento týden utlumila dohoda mezi bavorskou Křesťanskosociální unií (CSU) a Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové o vytvoření takzvaných tranzitních zón na hranicích, kde by bylo možné odmítat ještě před vstupem na německé území ty běžence, kteří v zemi nemají šanci získat azyl. Proti návrhu se ale staví sociální demokracie (SPD), která spolu s konzervativním blokem CDU/CSU tvoří vládu.

Merkelová: Uprchlickou krizi nejde vyřešit na hranici s Rakouskem

Největší zátěž uprchlické krize v Německu leží právě na Bavorsku, kudy přichází naprostá většina běženců. Bavorské úřady jsou přetížené a nedaří se jim dostatečně rychle registrovat uprchlíky přicházející z Rakouska. Dnes ráno podle televize N24 čekalo na hranici na vstup do Německa 3000 běženců, v úterý jich bylo 2500.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter