Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Benjamin Graham: Ze života legendárního investora

Benjamin Graham patří mezi jedny z nejlegendárnějších postav světa investic. Investiční mág, který je mnohými uznávám jako zakladatel moderní finanční analýzy cenných papírů a hodnotového investování, měl už od dětství k akciím spíše konzervativní přístup.

Třídní premiant Kolumbijské univerzity

Už jako mladý musel Graham při studiu pracovat na plný úvazek, aby se dokázal uživit. Přesto dokázal absolvovat Kolumbijskou univerzitu jako třídní premiant a nastoupil jako asistent v makléřské firmě Newburger, Henderson & Loeb.

Během 11 let zažil rychlý kariérní postup, a než v roce 1925 firmu opustil, spravoval velkou část peněžního majetku jejích zákazníků.

Pětinásobné zhodnocení počátečního vkladu

V lednu roku 1926 Graham založil vlastní investiční pool. Ten samý rok se k němu jako partner přidává Jerome Newman, který zůstane Grahamovým společníkem po celý zbytek jeho investiční kariéry. Počáteční kapitál jejich fondu činil 450 tisíc dolarů, které se jim do roku 1929 podařilo zhodnotit až na 2,5 milionu dolarů.

Pečlivým studováním účetních výkazů excelovali především ve vybírání akcií firem, které byly trhem špatně oceněné, a obchodovali se za nižší hodnotu, než byla jejich skutečná.

Podhodnocený ropovod jako investiční příležitost

Za jednu z nejznámějších ukázek tohoto přístupu je považována Grahamova investice do ropovodu Northern Pipeline. Graham studiem výkazů zjistil, že kromě svého majetku drží společnost také dluhopisy železničních firem v hodnotě 95 dolarů na akcii.

Akcie firmy se v té době prodávaly pouze za 65 dolarů. Grahamův fond ve firmě zakoupil významnou pozici a v roce 1928 ji s pomocí ostatních akcionářů přiměl vyplatit mimořádnou dividendu 50 dolarů na akcii. Následně fond svůj podíl prodal.

Nakupujte akcie za polovinu vnitřní hodnoty

V roce 1929 akciové trhy smetla Velká hospodářská krize a v následujících letech připravila Grahama a jeho fond téměř o všechno. Tato skutečnost ho ještě více utvrdila v tom, že při investování je třeba pečlivě vybírat mezi firmami a investovat jen do těch, které jsou skutečně dobré, ale momentálně se obchodují s výraznou slevou oproti jejich reálné hodnotě.

Za dostatečný „bezpečnostní polštář“ považoval 50% diskont. Jinými slovy bylo jeho cílem nakoupit aktiva v hodnotě 1 dolaru za 50 centů.

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry. Autory jsou Sven Subotič a Michal Kokoř.

Newsletter