Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Benzín začal zdražovat. Bude litr opět stát 40 Kč?

zdroj: Unsplash

Uplynulý týden nepřinesl na trhu pohonných hmot výrazné změny. Benzín v průměru zdražil o 9 haléřů na 36,61 Kč za litr. Nafta naopak mírně zlevnila, když její průměrná cena za litr klesla o 4 haléře na 31 Kč. Její průměrná cena tak poslední dva týdny stagnuje kolem 31 Kč za litr a je tak možné, že nafta již našla své prozatimní dno.

Stagnace cen pohonných hmot odráží situaci na burze v Rotterdamu, kde nafta i benzín přerušily dlouhodobý trend zlevňování. Výrazněji také oslabila koruna a to jak na páru s USD, tak i s EUR. Dolar i euro posilují díky vyhlídkám na další zvyšování úrokových sazeb, tento krok naopak od ČNB očekávat nemůžeme. Další vývoj cen pohonných hmot bude vysoce záviset na vývoji cen ropy. Ta má před sebou klíčový okamžik – tuto neděli zasedá kartel OPEC a opět se bude rozhodovat o úpravě těžebních limitů. Pokud budou zachovány na současné úrovni (jak očekává ruský ministr energetiky), tak by cena ropy mohla padnout níže. Na ropu totiž aktuálně tlačí hrozba recese v USA, která se může s každým zvýšením úrokových sazeb jen umocnit. Zároveň ani ekonomické oživení Číny není tak silné, jak se původně očekávalo. Právě vysoká poptávka Číny měla ceny ropy vyhnat v druhém pololetí na výrazně vyšší hodnoty, to se však nemusí stát.

Pokud tedy nedojde ke změně produkce kartelu OPEC, tak by barel ropy brent mohl zlevnit dokonce pod hranici 70 USD. V takovém případě by ceny pohonných hmot měly další prostor pro zlevňování. Průměrná cena za litr nafty by se u nás mohla podívat i pod 30 Kč a benzínu i pod 35 Kč. U nafty však v průběhu léta musíme počítat s opětovným zavedením spotřební daně v plné výši, které by mělo litr v průměru zdražit přibližně o 1,80 Kč. Pokud však OPEC přistoupí k dalším škrtům v produkci (která je aktuálně omezena o 3,66 mil. barelů denně), tak může cena ropy opět výrazně vzrůst, stejně jako jsme viděli na začátku dubna. Tehdy ropa brent atakovala téměř 90 USD za barel. Benzín by pak opět mohl zdražit na 37 až 38 Kč za litr, při výraznějším oživení čínské poptávky po ropě dokonce i na 40 Kč. Cena nafty by pak mohla vzrůst opět na úroveň kolem 34-35 Kč (před zvýšením spotřební daně). Je tak patrné, že nedělní rozhodnutí kartelu OPEC bude mít obrovský efekt i na ceny pohonných hmot na našich čerpacích stanicích.

Upozornění: Jakékoli názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu jsou poskytovány jako obecná marketingová komunikace pouze pro informativní účely a nepředstavují investiční poradenství. Nic v tomto sdělení neobsahuje investiční doporučení nebo pobídku za účelem nákupu a prodeje jakéhokoliv finančního nástroje. Všechny poskytnuté informace jsou shromažďovány z renomovaných zdrojů a jakékoliv informace obsahující údaj o minulé výkonnosti nejsou zárukou ani spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Nepřebíráme žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty vyplývající z jakékoliv investice provedené na základě informací uvedených v tomto sdělení. Tato komunikace nesmí být reprodukována ani dále šířena bez našeho předchozího písemného souhlasu.

Newsletter