Bez bázně a hany. Akcioví býci vesele obchodují dál

Technologické akcie nedávno citelně klopýtly, což mnohé akciové investory vyděsilo. Situace se už však, nejen u technologií, uklidnila. Index strachu, tzv. VIX, všechna možná rizika popírá. V uplynulých dnech se totiž znovu dostal na nejnižší hodnoty v historii. Bude podle něj býčí trh pokračovat, nebo nastane změna?

O kolik níže ještě může index klesnout? To je otázka, kterou si pravděpodobně pokládá spousta investorů a makléřů z Wall Street. Mezi ně patří i hedgeové fondy, které v současnosti sázejí na to, že benchmark strachu spadne ještě níže, než jsou nedávná historická minima pod úrovní 10 bodů.

VIX se měří pomocí stejného algoritmu již 30 let, a to prostřednictvím očekávané volatility akcií indexu S&P 500 na příštích 30 dnů. Poslední pokles pod hodnotu 10 bodů před rokem 2017 byl zaznamenán v únoru 2007, tedy rok před vypuknutím poslední finanční krize. Letos ale pod tuto hranici spadl hned několikrát. Naposledy právě v pondělí. Situace na trhu VIX Futures, který napovídá, zda mohou investoři očekávat velké výkyvy, je ale v současnosti nejvíce medvědí v historii. Pro server Business Insider to  to ve své zprávě uvedla Commodity Futures Trading Commision na základě dat za posledních 13 let.

XIV – nejlepší dlouhodobá investice?

Sázku proti indexu VIX analytici hodnotí jako sázku na index S&P 500, protože tyto dva benchmarky se obecně pohybují na opačnou stranu. Logicky tedy lze ze současného trendu vyvodit, že investoři jsou ohledně dalších zisků z akcií nejvíce sebevědomí za více než deset let. To je jen další z optimistických signálů, který nezastavitelný býčí trh vydává. Rostoucí cyklus tak už trvá osm let, což je druhý nejdelší úsek v historii akciových trhů. Podle statistik CBOE investoři dělají pouze nepatrné procento medvědích investic oproti těm býčím.

Ne všechny ale tyto statistiky přesvědčí. Podle Marka Kolanovice z JPMorgan je současné prostředí s nízkou volatilitou jen tichem před obrovskou bouří. Nejvíce se prý bojí nečekaného a ostrého pohybu trhů. Pokud se VIX ze současných 10 bodů posune na 20, tak by investiční strategie krátkodobé volatility mohla být na pokraji „katastrofálních ztrát“, uvedl bankéř.

Probuďte se a inkasujte dvojnásobné zisky. Předpověděl to index strachu

Obecně jsou však experti na Wall Street až nečekaně v klidu. Podle průzkumu agentury Bloomberg v průměru očekávají, že index S&P 500 zakončí rok na 2414 bodech. Pro srovnání, dnešní seanci uzavřel na 2XXX bodech.

 

Newsletter