Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Běžný účet zůstává i po zveřejnění listopadových čísel „v plusu“

Běžný účet platební bilance skončil v listopadu ve schodku 6,7 miliardy korun. Bilance zboží a služeb vykázala přebytek 22 miliard, o necelou miliardu více než v říjnu. V porovnání s říjnem klesl objem jak vyváženého, tak dováženého zboží. Meziročně však obě položky byly výrazně výše.

Běžný účet platební bilance vykázal v listopadu po říjnovém přebytku opět pasivní saldo. Kumulovaná hodnota salda běžného účtu za celý letošní rok však zůstává kladná, čítající přes 16,5 miliardy korun.

Objem vývozů v porovnání se zářím i říjnem, letos rekordními měsíci, opadl. Vývoz zboží dosáhl objemu necelých 264 miliard korun. Objem dovozu zboží též vykázal svoji letošní třetí nejvyšší úroveň, téměř 244 miliard korun.

V porovnání s říjnem došlo ke zvýšení objemu vyplácených dividend z přímých zahraničních investic, z 14,8 na 19,5 miliardy, což se pochopitelně negativně promítá do celkového listopadového schodku běžného účtu.

I tak lze listopadová čísla hodnotit příznivě. Roční úhrn běžného účtu se po většinu loňského roku dařilo držet na vyrovnané, případně mírně kladné, úrovni, a nic by na tom neměla změnit ani prosincová čísla. Po roce 2013, pro nějž byla charakteristická poměrně výrazná pasivní salda ročního úhrnu, jde o příznivý vývoj, který potvrzuje oživování tuzemské ekonomiky. 

Newsletter