Béžová kniha Fedu hlásí pokračování v mírném růstu

Dnes zveřejnila americká centrální banka pravidelný dokument zhodnocující hospodářský vývoj napříč největší ekonomikou světa. Fed uvedl, že i přes krutou zimu a smíšená data z trhů panuje napříč všemi distrikty optimismus, který se odráží v mírném ekonomickém růstu. Množství pracovních míst napříč sektory roste, avšak mzdové tlaky jsou stále velmi nízké a týkají se především kvalifikovaných pracovních míst.

Spotřebitelský sektor ve většině oblastech všeobecně rostl. Výjimkou byl pouze Kansas, který hlásí oproti posledním datům pokles prodejů, avšak meziročně zůstává nezměněn. Od posledního vydání Béžové knihy vzrostly všeobecně i výrobní sektory, avšak při detailním pohledu je patrné, že tempo růstu se mezi oblastmi poměrně silně liší. Reality zůstávají i nadále smíšené. Prodeje domů a ceny ve většině distriktů vzrostly, avšak stavebnictví v některých oblastech skomírá především díky špatnému počasí.

Finanční sektor je hodnocen pozitivně oproti poslednímu vydání. Poptávka po úvěrech vzrostla ve všech oblastech, vyjma Kansasu. Úvěrové standardy zůstávají beze změny a samotná kvalita úvěrů taktéž. Zemědělství je ohodnoceno ze všech distriktů nejhůře díky nízkým příjmům, špatnému počasí a poklesu exportů.

Levná ropa společně se silným dolarem byly označeny za dva důvody mající negativní vliv na mnoho sektorů, především pak na ten výrobní, zemědělský a energetický. Silným dolarem trpí především výrobní exportéři z Bostonu, Clevelandu a Chicaga. Zemědělství se pak zhoršilo nejvíce  Texasu a Kalifornii. Energetický sektor byl pak nejvíce zasažen v Mexickém zálivu, Texasu a Severní Dakotě.

Celkově je ekonomický report mírně pozitivní. Šest ze dvanácti amerických distriktů hlásí mírný růst, zbytek je převážně smíšený.

Newsletter