Bezpečnější banky než před krizí?

Daleko lepší regulace a intenzivnější dohled přinesly své ovoce v podobě bezpečnějšího bankovního sektoru, než tomu bylo v době před finanční krizí, řekl CNBC Jes Staley z vedení BlueMountain Capital. „Dejte si dohromady mimořádné kapitálové úrovně napříč bankovním sektorem a zjistíte, že mají mnohem lepší likviditní profil. I finanční trhy jsou dnes nepochybně podstatně bezpečnější, než tomu bylo v době před krizí,“ řekl bývalý šéf investičního bankovnictví JPMorgan.

Trhy, korporace a vlády ve skutečnosti velké finanční instituce potřebují, dodal. „Velké banky totiž poskytují velkým korporacím kyslík.“ Ačkoli sektor odvedl velmi dobrou práci v otázkách, které finanční krize vytvořila, naznačuje to, že regulační orgány před sebou mají stále „neuvěřitelně obtížný úkol“ v hledání způsobů, jak čelit výzvám, které číhají za rohem, řekl Staley.

Jednou z jeho největších obav je rychle rostoucí dluh amerického trhu. „Myslím, že bychom měli, a tím my je myšlen celý sektor spolu s regulátory, i nadále hledat způsoby, jak najít větší transparentnost, lepší likviditu a efektivitu napříč úvěrovými trhy,“ poznamenal.

Pokud jde o nedávnou volatilitu trhu, Staley řekl, že existuje „velmi zvláštní nesoulad“ mezi zvyšováním sazeb centrální bankou Fed v USA a ekonomickými stimuly, které se provádí v Japonsku a v Evropě. „Jak se tyto dvě dynamiky navzájem sladí, bude problém, který bude i pro trhy těžko stravitelným oříškem.“

Staley také neočekává, že Spojené státy v dlouhodobém horizontu zůstanou v prostředí pomalého růstu. „Když míra nezaměstnanosti klesne přibližně k 5 procentům a budeme svědky inflace mezd, představa trvajícího pomalého růstu bude rozptýlena,“ poznamenal Staley.

Newsletter