Bill Gates chce zdanit roboty. V žádném případě, zní z Evropské komise

Zakladatel firmy Microsoft Bill Gates by chtěl zdanit roboty, kteří budou pracovat místo lidí. Navrhuje je zatížit daní na podobné úrovni jako zaměstnance pracující v továrně. Evropský komisař Andrus Ansip ale pro televizi CNBC vysvětlil, proč pokládá tento návrh za chybný a nevyhovující.

„Pokud člověk udělá práci v továrně za 50 tisíc, jeho příjem se zdaní. Pokud bude robot dělat tu stejnou práci, většina by předpokládala, že bude zdaněn na podobné úrovni,“ prohlásil dříve Gates. Nedávno se také nechal slyšet, že pokud by byl mladý, sám by se začal angažovat v odvětví umělé inteligence.

Andrus Ansip je zástupcem pro jednotný digitální trh (Digital Single Market) v Evropské unii a podle jeho slov, která zazněla na konferenci ve Vídni, rozhodně s americkým miliardářem nesouhlasí. Na adresu Gatesova nápadu reagoval: „V žádném případě!“

Roboti si jdou pro naši práci? Čas na luxusní komunismus!

„Cílem zdanění není pouze vybrat peníze, ale také například zvýšit platy učitelům a policii. Plně souhlasím s tím, že musíme zdanit položky špatné pro zdravý životní styl jako kouření, znečištění, alkohol, ale rozhodně ne ty pozitivní,“ uvedl eurokomisař. Vzápětí dodal, že jedním z důvodů je, že by tento krok mohl přibrzdit vývoj a použití umělé inteligence v Evropě.

 

Ansip na konferenci ve Vídni rovněž čelil tlaku otázek ohledně základního nepodmíněného příjmu, kdy všichni obyvatelé jedné země dostávají pravidelné peněžní dávky ve stejné výši, a to bez jakýchkoliv podmínek. Estonský eurokomisař řekl, že tento způsob sociální politiky nepodporuje. Dále pak varoval, že by nejen lidé, ale především politici měli být připraveni na dopad umělé inteligence na trh práce.

„Řekl bych, že lidé mají důvod se bát. Věřím ale v pokrok. Ten vždy vytvořil více pracovních míst, než jich zničil. Pokrok nemůžeme zastavit,“ dodal.

Newsletter