Bill Gross a jeho „životní short“

„Dluhopisový král“ představil investičnímu publiku svůj poslední tip. V záplavě analytiků poukazujících především na nákup těch či oněch akcií se Bill Gross zaměřil na příležitost pro short. Jeho železem v ohni se ziskovým potenciálem se staly německé státní dluhopisy, konkrétně ty s desetiletou dobou splatnosti.

Výnosy německých bundů už konstantně klesají několikátým rokem s tím, jak obchodníci hledají minimálně rizikové investiční příležitosti, do kterých by mohli zaparkovat své přebytečné zdroje. Zájem se mezi obchodníky ještě znásobil, jakmile prezident Evropské centrální banky Mario Draghi v březnu ohlásil zahájení nákupu vybraných dluhových instrumentů.

„Gross: Německé desetileté dluhopisy = životní short,“ objevilo se na twitterovém účtu společnosti Janus Capital, kde momentálně Gross působí. V rozhovoru pro server CNBC pak sám uvedl, že v případě těchto instrumentů je jejich pád pouze otázkou času. „Bezpochyby jde o obchod, který vás v krátkém období nic nestojí, jelikož výnos je momentálně naprosto mizivý. Jeho potenciál během jednoho až dvou let je však dle mého názoru na 10 až 15 procentech,“ řekl investor.

Bill Gross momentálně vede 1,5 miliardový fond Janus Global Unconstrained Bond Fund, jehož letošní výnos se vyšplhal na 2,05 %, čímž překonal o 0,16 procentních bodů sledovaný benchmark banky Barclays. Dle investorových slov je nejsnazším způsobem, jak vydělal na shortu německých bundů, buďto investovat přímo do fondu Janus Capital nebo prodat futures navázané na vybrané dluhové instrumenty.

Grossův názor pak potvrzuje i Doug Kass, šéf hedgeového fondu  Seabreeze Partners Management. Ten řekl, že „téměř nulové výnosy evropských státních dluhopisů jsou důkazem toho, že jsme svědky největší bubliny ze všech investičních bublin, která předčí i tu v případě indexu Nasdaq před 16 lety. Čím dříve začnete shortovat evropské bondy, tím více na tom vyděláte,“ zní jeho slova.

Bill Gross o QE v Evropě: Příliš pozdě, příliš slabé

Gross: Utahování měnové politiky nebude bolestivé

Newsletter