Bill Gross: Klíčovým číslem roku je výnos dluhopisů 2,6 %

Investoři by se v roce 2017 měli mít na pozoru hlavně před jedním číslem… Pokud výnos z 10letých amerických státních dluhopisů překročí 2,6 procenta, začnou se dít věci. Alespoň podle Billa Grosse, manažera fondu Janus Capital, který to napsal ve své měsíční zprávě pro klienty, uvedla CNBC.

Když se zvyšují výnosy dluhopisů, snižuje se jejich nominální hodnota. A pokud výnos 10letých státních dluhopisů překročí 2,6 procenta, bude to mít podle investičního guru Billa Grosse zásadní vliv na ceny dluhopisů, ale i na ceny akcií. Dnes ráno se přitom výnos z amerických dluhopisů pohyboval kolem 2,39 procenta.

Výnos z 10letých státních dluhopisů se od roku 1987 pohyboval v sestupném trendu, za začátku července minulého roku se však odlepil ode dna a od té doby nepřetržitě stoupá. Faktorů, které to způsobily, je spousta. Tím nejdůležitějším jsou ovšem patrně očekávání o prorůstové politice nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Číslo 2,6 procenta je tedy právě to numero, které musí investoři letos sledovat. Pokud výnos 10letých státních dluhopisů překročí tuto hodnotu, dluhopisový trh se podle Grosse rázem změní v medvědí trh. To znamená, že ceny dluhopisů začnou prudce klesat.

A tento trend se pak snadno přenese i na akciové trhy. Bill Gross tedy radí sledovat výnosy dluhopisů a bát se hodnoty 2,6 procenta. „Je to mnohem důležitější než Dow Jones na 20 000 tisících bodech. Než barel ropy za 60 dolarů. I než kurz eurodolaru,“ varoval Gross.

Newsletter