Euro smazává ranní zisky a obchoduje se zpět pod 1,2140 EURUSD. Měny regionu drží ztráty, koruna se obchoduje poblíž 25,45 za euro. Podle člena bankovní rady ČNB Dědka by bylo rozumnější počkat se zvýšení sazeb, až budeme mít jasnější obrázek o ekonomice a inflaci.

Bitcoin a blockchain v čele revoluce globálního měnového systému

Technologická revoluce proměňuje odvětví finančních služeb a digitální měny spolu s blockchainem by se mohly stát v několika málo nadcházejících letech samozřejmostí. Tyto technologie přetvářejí celý sektor, což má za následek nové způsoby, jak mohou firmy přicházet se svými zákazníky do styku, a také jak mohou spotřebitelé spravovat své peníze či provádět transakce.

Globální investice do FinTech startupů přesáhly v prvním čtvrtletí tohoto roku 5,7 miliardy dolarů, což je odskok na úrovně z roku 2014, přičemž přibližně polovina finančních prostředků šla na projekty v Asii, především v Číně. Podle Catheriny Woodové, jež pracuje jako generální ředitelka společnosti ARK Investment Management v USA, je mobilita, zpracování velkých objemů dat, blockchain a strojové učení stále v plenkách. „Finanční služby jsou jedním z největších průmyslových odvětví, které fungují stále v režimu offline. Mohou být elektronizovány, ale dosud nebyly plně digitalizovány, a tudíž tato technologická revoluce teprve začíná.“

FinTech rychle roste, protože „skutečné problémy jsou řešeny s ohledem na spotřebitele,“ konstatoval generální ředitel elektronických převodů firmy TransferWise ve Velké Británii Taavet Hinrikus. „Služby, jako jsou digitální převody, jsou obvykle mnohem levnější než tradiční bankovní transakce,“ dodal.

„Pokud jde o online poskytování úvěrů a další FinTech vychytávky, pak je hlavním bojištěm Čína,“ řekl zakladatel a generální ředitel CreditEase v Číně Tang Ning. Úvěrovým obchodů peer-to-peer trvalo roky, než začaly výrazněji růst a investoři jim začali věnovat pozornost. „Rizikový kapitál se zaměřoval v odvětví FinTech na neživotaschopné projekty,“ tvrdí Tang Ning. „Investoři se dosud více soustředili na dopravu, ale stejně důležitá je i kvalita úvěrů a risk management – fundamentální věci, kterým by investoři měli věnovat pozornost.“

V Číně se ekosystém FinTechu zlepšuje závratným tempem. Existuje stále více a více malých a středních podniků, které se zabývají mobilními platbami. S tím souvisí větší množství dat, se kterými se musejí firmy potýkat, a v důsledku toho z této situace těží hlavně masivní řady tamních spotřebitelů. To je jeden z důvodů, proč právě v Číně proudí více peněz do odvětví FinTech.

 

 

Ve FinTech je velká pozornost zaměřena na digitální měnu bitcoin a vývoj technologie blockchain, kterou bitcoin pro provádění finančních operací potřebuje. Těžba bitcoinů, bitcoinové platby a blockchain jsou čím dál tím rozšířenější kvůli otevřenému přístupu a transparentnosti. „Bitcoin tvoří vlastně samostatnou třídu aktiv“, vysvětluje Woodová. „Potřebná likvidita tam zatím není, ale jakmile naroste, budou náklady dramaticky klesat. Blockchain je plně transparentní jako taková digitální kniha. Je tam auditní stopa. Mnoho prostředníků je tak zde eliminováno. FinTech tak bude spíše odpovědí na problémy podvodů, než jejich příčinou.“

Dá se předpokládat, že to vezme nějaký čas, než se vybuduje povědomí a dostatečná likvidita. Když se začaly v Číně rozvíjet peer-to-peer půjčky, lidé říkali, že společnosti, které se pouštějí do tohoto projektu, řídí blázni, a nyní je ten trh úplně jinde. Bitcoin a blockchain si bude muset zřejmě projít něčím podobným, i když je dnes některými zatracován. Pro některé bitcoin postrádá smysl a představuje jen nástroj čisté spekulace neřešící žádný zásadní problém. U blockchainu jsou však lidé většinou už smířlivější. Je to totiž něco chytrého, přitom elegantního a vůbec to nemusí souviset s bitcoinem, se kterým je tak často spojován. S blockchainem se může v budoucnu pojit řada zajímavých věcí a vůbec se nemusí jednat o kryptoměny.

Podle těžaře bitcoinu Chandlera Guo, jenž je spoluzakladatelem Bitbank v Číně, je zatím na digitální měnu ještě velmi brzy.“ V budoucnu může být dokonce HDP uváděn v bitcoinech“, předpověděl. „Bitcoin bude budoucností peněz. Každý jej bude vlastnit. I bohatství Billa Gatese se bude měřit podle toho, kolik má bitcoinů.  A stále více a více finančních společností se bude zabývat blockchainem. Až si konečně uvědomíte, že toto je ta budoucnost, bude už pozdě to dohnat.“ 

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter