Bitcoin dělá z lidí blázny a psychopaty, varují média

Když v roce 1987 ve Spojených státech spadly akciové burzy, nápadně se zvýšil počet lidí hospitalizovaných kvůli duševním problémům. Náhoda? Ne podle závěrů výzkumu Josepha Engelberga a Christophera Parsonse, profesorů z University of California v San Diegu. Ti objevili silný inverzní vztah mezi počtem hospitalizovaných lidí z titulu psychických potíží a denními výnosy akciových indexů.

Jinými slovy, když padají burzy, lidí s panickými poruchami, úzkostmi a těžkými depresemi přibývá. Profesoři dali svému paperu titulek Worrying about the stock market. Lidé se ovšem samozřejmě nebojí o akciové trhy, nýbrž o peníze, které jim v oněch akciích leží. A čím vyšší je volatilita daných trhů, tím více se stresujete možnou ztrátou bohatství a tím větší dopady pak přirozeně mohou mít změny kurzů na vaši duševní pohodu.

Největší karamboly bitcoinu v grafech

I proto se po prudkých pádech hodnoty bitcoinu a dalších kryptoměn začínají kromě titulků o prasknutí „kryptobubliny“ objevovat také články o tom, že „obchodování s bitcoinem může zruinovat vaše psychické zdraví“. I když bitcoin dosud vlastní příliš málo lidí na to, aby bylo možné přinést statistický důkaz podobný tomu Engelberga a Parsonse, docela dobře by jejich zjištění mohla platit i zde, naznačuje server MarketWatch. „Trápení bitcoinu mě dnes rozesmutnilo,“ cituje web jistého uživatele Twitteru.

Podobně vyznívá také článek ze severu Fortune odkazující na „nejméně jednu sebevraždu“ z řad bitcoinových investorů, kteří kvůli ztrátě svých bitcoinů upadli do těžké deprese. Tuto informaci přinesl server Bitcoin.com.

Bitcoin a další kryptoměny dokázaly za pár měsíců udělat z řady lidí milionáře, ovšem kvůli ještě stále dost vysoké volatilitě jejich cen mohou investoři jako mávnutím proutku zase velkou část svého nově nabytého bohatství ztratit. Anebo také kvůli vlastní nepozornosti či cizímu „přičinění“ (vzpomeňte si na vykradené burzy).

 

Důkazů ohledně šílenství vzedmutého kolem kryptoměn koneckonců existuje několik. Jak například ukázal výzkum LendEDU provedený mezi americkými bitcoinovými investory, celkem 18 % z nich si bitcoin koupilo za použití kreditní karty. Američané si na koupi kryptoměn také berou hypotéky, anebo používají bitcoin jako záruku pro své půjčky, uvádí dále server Time.com. Podle webu Bloomberg si pak u některých společností můžete proti bitcoinu půjčit na auto, dům či třeba loď.

To ovšem není všechno. Server CNBC přinesl zprávu, že od roku 2009, kdy byl bitcoin vytvořen, se jich „ztratilo“ již 2,78 milionů. Bitcoiny se samozřejmě ztratit nemohou, znamená to, že majitelé ztratili hesla od svých peněženek. Lidé ovšem udělají všechno proto, aby je znovu našli. Někteří prohledávají toxickou skládku, jiní zase podstupují hypnoterapii. Další se potom snaží „hacknout“ svůj vlastní účet.

A co můžete udělat, abyste se z kryptoměn nezbláznili? Server Decentralize.Today doporučuje pět investic, které jsou rozhodně lepší než bitcoin:

  • Investujte do svého fyzického zdraví
  • Investujte do svého psychického zdraví
  • Naučte se něco nového
  • Investujte do smysluplných vztahů
  • Investujte do svého charakteru

Hypotéka na dům? Američané raději bitcoin

Newsletter