Bitcoin Misery index praví: Nastala bída a je čas nakupovat!

O kryptoměnách se lidé vyjadřují různými způsoby. Zatímco například Jamie Dimon, CEO JPMorgan Chase, tvrdí, že je to podvod, bývalý manažer hedgeového fondu a nyní úspěšná televizní a spisovatelská hvězda Jim Cramer zase říká, že bitcoiny jsou něco jako peníze, které můžete najít ve známé hře Monopoly. Nicméně tyto peníze z Monopolů už jednou stály 20 tisíc dolarů. Dojde k tomu znova?

Kritici bitcoinu a dalších kryptoměn obvykle směřují k faktu, že bitcoin je jakási pouhá série čísel kdesi ve virtuálním světě a sám o sobě nemá žádnou hodnotu. To lze jistojistě říct i o řadě jiných věcí, které vyprodukoval dnešní moderní finanční systém, nicméně faktem zůstává, že fundamentální hodnota bitcoinu je zatím velmi abstraktní pojem spojený zejména s nejasnou představou o blockchainové revoluci. Řada bitcoinových investorů tak může tápat, při jaké ceně bitcoiny prodávat, a kdy je naopak lepší je držet či nakupovat.

Největší karamboly bitcoinu v grafech

Právě pro ně vytvořil Tom Lee, spoluzakladatel a analytik FundStrat Global Advisors, tzv. Bitcoin Misery Index, který poskytuje investorům nástroj, jak aplikovat známou investiční strategii „buying the dip“ na obchodování s bitcoiny. Jinými slovy, vysokou volatilitu, která je často považována za nevýhodu bitcoinu, využít ve svůj prospěch. Jak vysvětluje server Coin Telegraph, Bitcoin Misery index bere kromě současných a historických cen v úvahu zejména již zmiňovanou volatilitu a počet „vítězných“ obchodů vzhledem k jejich celkovému počtu. Počítá se na škále od 0 do 100 bodů, přičemž když je hodnota indexu velmi nízká, znamená to, že je ideální čas začít nakupovat.

Jak přitom název indexu napovídá, nákupní signál přichází tehdy, když se bitcoin ocitá v „bídě“, což kvantitativně znamená, že je hodnota indexu nízká. A pokud se podíváme, jak se bitcoinu „dařilo“ v posledních měsících a týdnech, zdá se, že taková doba je právě nyní.

Bitcoin jako mainstream? Začíná se chovat jako index S&P 500

Bitcoin Misery index, jehož hodnota je nyní na nejnižší hodnotě od 6. září roku 2011, a sice na 18,8 bodech, tak dává jasný signál, že pokud chcete na bitcoinu vydělat, měli byste jej ihned začít nakupovat. Úspěch by ostatně zaručovalo i daleko vyšší číslo: „Když je Bitcoin Misery index v ‚bídě‛ (pod 27 b.), bitcoin je na prahu nejlepší 12měsíční výkonnosti. Takový signál je generován zhruba každý rok,“ vysvětlil Lee pro server CNBC. „Když je index na úrovni ‚bídy‛, budoucí výnosy budou velmi dobré,“ je přesvědčen analytik.

Podobně lukrativní příležitosti, jako je právě ta současná, se ovšem zas tak často neopakují; naposled tomu bylo v září roku 2016, v lednu 2015 a v listopadu 2012. Jak jsme již informovali dříve, Tom Lee z Fundstrat dokázal vysvětlit 94 % pohybů v historických cenách bitcoinu pomocí jedné rovnice. A jak píše server Bitcoin, v minulém roce učinil také několik správných předpovědí ohledně budoucí ceny bitcoinu. Server CNBC k tomu pak dodává, že podle autora indexu bude bitcoin v polovině letošního roku stát 20 tisíc dolarů, na jeho konci dokonce 25 tisíc dolarů. Věříte mu?

Bitcoin dělá z lidí blázny a psychopaty, varují média

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter