Bitcoin padá k 1000 USD. Americký regulátor opět smetl ze stolu fond

Bitcoin má za sebou výrazný propad, během kterého si sáhl krátce pod 1000 USD. Za rudými čísly stojí oznámení o dalším nepovolení bitcoinového burzovně obchodovaného fondu (ETF) ze strany americké Komise pro cenné papíry a burzy.

Žádost o posvěcení historicky prvního ETF navázaného na bitcoin předložili bratři Winklevossovi (známí především díky soudní kauze o autorská práva Facebooku), a to již v roce 2013. Výsledek je však  bez úspěchu. Důvodem, proč se tak stalo, je podle Komise pro cenné papíry to, že založení BTC ETF neodpovídá pravidlům zákona o burzách. Konkrétně se jedná o požadavek navržení burz tak, aby „zabraňovaly podvodným a manipulativním úkonům a postupům a zároveň chránily investory a veřejný zájem,“ přepisuje server Business Insider slova vyjádření.

Bitcoin pokořil další rekord. Dočkáme se historicky prvního ETF?

Fond měl být dle žádosti obchodován na burze Bats Exchange. Pravdou však je, že k tomu, aby Komise mohla povolit jakékoliv ETF, musím mít burza, na kterou se chce fond dostat, uzavřený tzv.“surveillance-sharing agreeement“, neboli dohodu s významnými a především regulovanými trhy podkladového aktiva. Vzhledem k tomu, že trh s bitcoiny je ze své podstaty neregulovaný, burza Bats nemůže mít ani onu zmiňovanou dohodu, což v podstatě znamená, že tak nemůže nikterak zabránit podvodným a manipulativním praktikám, jak zní požadavek zákona o burzách.

„Zůstáváme i nadále optimisty s tím, že jednou se nám podaří fond dostat na trh,“ přepisuje server CNBC vyjádření Tylera Winklevossa. „Započali jsme tuto cestu před téměř čtyřmi lety a chceme ji dokončit. Souhlasíme s Komisí pro cenné papíry, že regulace a dohled jsou důležité pro zdraví trhu a bezpečí investorů. I tak se ale těšíme na další práci s regulátory.“

Pravdou je, že fond bratrů Winklevossových není jediný svého druhu. V rámci USA existují další ETF navázané na bitcoin jako SolidX či Bitcoin Investment Trust, které čekají na rozhodnutí regulátora. Oba zmiňované subjekty podaly žádost o povolení během minulého roku.

Risk je zisk. Zainvestuje největší státní fond do bitcoinu?

Po propadu pod 1000 USD (intradenní low na 975 USD) bitcoin část ztrát umazal. Aktuálně se dle serveru Investing.com obchoduje na 1115 USD.

MT Gox aneb jak (ještě) vydělat na krachu největší bitcoinové burzy?

Newsletter