Bitcoin proti inflaci nechrání. Alespoň zatím ne

Zdroj: Depositphotos

Bitcoin byl navržený jako uchovatel hodnoty a čekalo se, že poslouží jako bezpečný přístav proti inflaci. Nyní je vidět, že tomu tak, alespoň zatím, není.

V kontextu posledních let je ale potřeba si položit otázku, zda lze uchovávat hodnotu, která nikdy nevznikla. Monetární expanze, extrémně levné peníze, během covidu nafukovaly ceny aktiv, zatímco zavřená ekonomika produkovala výrazně méně. A produkuje méně dosud, to je příčina inflace. Na světě je moc peněz a moc málo věcí, které si za ně lze koupit. Hezky je to vidět na čekacích lhůtách pro dodání aut. Tyto levné peníze nyní z ekonomiky mizí. Kdo si chce něco koupit, musí si připlatit. To je zase pěkně vidět u benzínové pumpy. Přesně v těchto chvílích lidé sahají do svých úspor. To znamená, že prodávají kryptoměny, akcie a podobně. Jejich ceny jdou proto dolů. Brzy budou padat také ceny nemovitostí, kam si lidé (zejména Češi) ukládají úspory.

Nezapomínejme ale na fakt, že na kryptoměnových burzách je extrémně malý objem peněz. Čili velká většina bitcoinů je pořád na trezorech a nehýbe se. Pouze část lidí je prodává, větší část hodluje. Jenomže cena se určuje na burzách, ne v trezorech. Až se změní nálada, tak možná budeme překvapeni, jak rychle cena bitcoinu vyskočí, protože na burzách bude pořád nízká likvidita. Hodleři, kteří drží dosud, rozhodně nebudou prodávat, až bude bitcoin za 30 nebo 40 tisíc. Myslíme na to a přizpůsobujeme tomu naši strategii.

 

Zdroj: Altlift

 

Newsletter