Bitcoin ročně spotřebuje energie jako Omán. Ethereum jako Uruguay

Zatímco ještě před pár lety byly kryptoměny relevantním tématem pro relativně úzký a uzavřený okruh fajnšmekrů, dnes o nichž již slyšel takřka každý. Mluví se o tom, že jich je stále víc a víc, roste jejich objem a hodnota a v neposlední řadě se objevují zajímavá využití. Otázkou, které je věnována o něco menší pozornost, je ovšem to, jak jdou kryptoměny dohromady s myšlenkou environmentální udržitelnosti, na kterou klade vyspělý svět stále větší důraz.

Pokud se zeptáte, kolik stojí bitcoin, odpověď může znít „osm tisíc dolarů“, ale také „spoustu elektřiny“. Jelikož lze kryptoměny označit za digitální peníze, člověk by si mohl myslet, že jde pouze o nějaká čísla kdesi v sítích a počítačových databázích, ovšem kryptoměny se musí nejprve „vytěžit“, na což je přirozeně potřeba nějaká energie. Další nutná spotřeba pak vyvěrá z potvrzování transakcí, které jsou smyslem celého projektu kryptoměn.

Deutsche Bank varuje před investicí do bitcoinu

Pokud se podíváme na zmiňovaný bitcoin, provoz jeho sítě je poměrně náročný – podle odhadu Digiconomist spotřebovává celý ekosystém ročně zhruba 29,86 TWh elektrické energie, což je zhruba 0,13 procenta globální spotřeby. Pro srovnání: ethereum spotřebuje zhruba 10,47 TWh, což je asi 0,05 % globální spotřeby elektrické energie. To jsou přitom čísla, s kterými mohou kryptoměny konkurovat celým zemím – podle Digiconomist v tomto ohledu nyní bitcoin odpovídá zhruba Ománu, zatímco ethereum Uruguayi.

Jak pak ukazuje tento graf ze serveru Digital Trends, v červenci byla souhrnná spotřeba na těžbu bitcoinu a etherea taková, že kdyby tvořily stát, v žebříčku podle spotřeby energie by se umístily na 71. příčce, těsně před Sýrií, Islandem a Jordánskem. Tyto odhady jsou založeny na tom, že na těžbu ethereu se ročně vynakládá 4,69 TWh a na těžbu bitcoinu 14,54 TWh.

Jak dále uvádí server Digital Trends na základě dat z července, bitcoinová síť zkonzumuje zhruba 27 krát více energie než celý systém Visa. To je zároveň takové množství energie, které by na den zabezpečilo přes 1,25 milionů průměrných amerických domácností.

Jak vysvětlit cenu bitcoinu? Stačí jedna rovnice

Zbytek spotřeby energie obou sítí kryptoměn kromě těžby pak tvoří náklady provoz systému, jež zabezpečuje běh transakcí. A i zde se zdá být ethereum o něco ekologičtější. Zatímco energie, která se spotřebovává na provedení jedné bitcoinové transakce by mohla energeticky zabezpečit průměrnou americkou na 5,5 dne, u etherea je to 1,5 dne (data jsou opět z července).

Když bitcoin zachraňuje kolabující peněžní systém

 

Newsletter