Bitcoin roste na ceně, popularitě, ale i na stížnostech

Virtuální měny jako například bitcoin jsou čím dál tím více populární nejen jako platidlo, ale také jako investiční alternativa. Tento trend podporuje především jejich rally, které jsme v posledních měsících svědky. Na druhou stranu, s rostoucí cenou a oblibou se zvyšuje i množství stížností směřovaných na fungování některých kryptoměnových burz.

V letošním roce vzrostlo očekávané množství stížností podaných na americkém Finančním úřadě pro ochranu spotřebitelů z loňských sedmi na předpokládaných 425, alespoň podle průzkumu společnosti LendEDU. Stížnosti na kryptoměnové transakce tvoří zatím 0,0019 % z celkových stížností v roce 2017. Pokud tak bude predikce splněna a jejich počet se vyšplhá na oněch 425 stížností, bude to představovat nárůst o 6 tisíc procent, přepisuje slova průzkumu server CNBC.

V průzkumu bylo analyzováno celkem 146 tisíc stížností podaných na 2 731 společností v tomto roce. Tyto „reklamace“ se týkaly osobních financí včetně bankovních účtů a služeb, kreditních karet, vymáhání pohledávek a převodů peněz.

LendEDU v oblasti digitálních měn upozorňuje například na burzu Coinbase, na kterou je podána většina stížností v této kategorii. Celkem šest ze sedmi, které byly podány minulý rok, se týkalo právě Coinbase, přičemž v letošním roce už jich bylo evidováno 288. Autoři studie však odhadují, že se toto číslo ještě zvýší, a to na 442 v rámci sledované kategorie.

Z grafu níže vidíme, že nejvíce stížností se týkalo prodlení plateb nebo jiných transakčních problémů. Dále se jednalo o podvody, problémy s vedením účtu a jiné servisní problémy.

Jedná se však pouze o stížnosti podané na úřadě pro finanční ochranu spotřebitelů. Coinbase zastává vedoucí pozici na trhu s téměř deseti miliony uživatelů, tudíž na sociálních sítích můžeme najít spousty dalších „reklamací“, které celkové množství nespokojených klientů ještě navyšují. 

 

 

 

Velká část stížností umocnila problémy týkající se ověřování účtů, vybírání peněz a provádění transakcí. Podle průzkumu je součástí problému zavedení více regulatorních omezení pro společnosti, jako je Coinbase, za účelem zabránění praní špinavých peněz a dalším zločinům. Coinbase uvedla, že v posledních šesti měsících došlo k nevídanému růstu kryptoměnové společnosti, přičemž důvodem negativních zkušeností některých zákazníků je právě změna regulatorních pravidel.

Newsletter