Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Bitcoin se propadl po hackerském útoku na jednu z burz

Hodnota bitcoinu se prudce snížila poté, co jedna z největších burz zastavila obchodování z důvodu útoku hackerů, kteří zcizili tuto vituální měnu v hodnotě 65 miliónů dolarů.

Ještě v pondělí stál jeden bitcoin více než 650 dolarů. Od toho dne se vůči dolaru propadl až o 28 % pod hladinu 470 dolarů za bitcoin. Aktuálně se hodnota bitcoinu pohybuje na úrovni 545 dolarů. Bitcoin se začal propadat už na začátku týdne, přičemž nebylo tehdy ještě jasné, že pokles souvisí se zmíněným hackerským útokem.

Zdroj: TradingView

Burza Bitfinex, jež má sídlo v Hongkongu, v úterý oznámila, že pozastavuje veškeré obchodování, vklady i výběry kvůli narušení bezpečnosti. Bitfinex uvedla, že stále zjišťuje podrobnosti a spolupracuje s policií. Společnost nicméně uznala, že některé bitcoiny byly jejím uživatelům ukradeny.

„Ano, je to velký průšvih,“ napsal v emailu Fred Ehrsam, jenž je spoluzakladatelem kryptoměnové peněženky a obchodní platformy Coinbase. „Bitfinex je velkou burzou, takže se jedná o významnou, nicméně krátkodobou událost. Bitcoin prokázal svou pružnost v reakci na události tohoto druhu již v minulosti.“

Bitfinex ve středu potvrdila pro Bloomberg News, že hackeři vzali 119 756 bitcoinů, neboli 65 milionů v dolarech. I když obchodování bylo zastaveno u všech virtuálních měn včetně etherea, Bitfinex oznámila, že ztráty se týkaly pouze bitcoinu. Uvedla také, že vklady v amerických dolarech nebyly dotčeny.

Vyšetřování Bitfinex

„Budeme zvažovat různé možnosti, jak vyřešit ztráty zákazníků, a to již v průběhu vyšetřování,“ napsala Bitfinex na svém blogu. „Žádáme komunitu o trpělivost při odhalování příčin a důsledků tohoto narušení.“

Hongkongská burza Bitfinex byla v průběhu minulého měsíce podle bitcoincharts.com největší z pohledu transakcí denominovaných v amerických dolarech. Úplně největší čínskou burzou pro obchodování s bitcoiny je OKCoin, kde je však více než 90 % vkladů denominovaných v čínských jüanech.

Tento týden bylo dle průzkumu CoinDesk vymazáno více než 1,5 miliardy dolarů z tržní kapitalizace bitcoinu. 

Incident Mt. gox 

Pokles cen připomíná reakci trhu na tokijský incident Mt. Gox, což byla ve své době největší bitcoinová burza na světě. Mt. Gox byl hacknut v únoru 2014 a o pár týdnů později byl podán návrh na konkurz. Cena bitcoinu se tehdy propadla o 30 procent.

Bitfinex loni oznámila partnerství s BitGo, který používá jako zabezpečení více podpisů k ukládání vkladů online, což umožňuje rychlejší potvrzování i výběry. Společnosti typu OKCoin mají tendenci ukládat většinu vkladů v režimu offline při zachování malého procenta on-line k případnému okamžitému výběru vkladů.

„Protože jsme nyní prosadili multi-institucionální ověřování druhého faktoru (Bitfinex bude prvním faktorem a BitGo druhým), útočníci budou muset před získáním prostředků prolomit obě instituce,“ napsala na svou podporu na svém webu Bitfinex poté, co bylo oznámeno toto partnerství. BitGo uvedla, že tuto záležitost rovněž vyšetřuje, avšak zatím nezjistila na své straně žádné narušení bezpečnosti.

„K dnešnímu dni BitGo nenalezla žádné důkazy o jakémkoli útoku na své servery či služby,“ uvedl mluvčí firmy Joe Volat. „Jsme přesvědčeni, že bezpečnostní multi-SIG technologie, na nichž jsou založeny systémy BitGo, nebyly ovlivněny.“ Společnost se také zaručuje za bezpečnost dalších transakcí v bitcoinech. „Bitfinex je ve vyšetřovacím režimu, takže nebudeme vědět nic s naprostou jistotou ještě několik dní,“ řekl Peter Todd, jenž je aktivním přispěvatelem k názorům týkající se bitcoinu. 

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter