Bitcoinové inferno je tu. Zanechte všech nadějí!

Těsně před zahájením obchodování s termínovými kontrakty na bitcoin v USA předvádí tato digitální měna doslova psí kusy. Co se děje?

Americký úřad CFTS (Commodity Futures Trading Commission) před týdnem povolil možnost obchodování s futures na bitcoin. Americká burza CBOE chce první takový kontrakt uvést na trh tuto neděli. O týden později má následovat největší burza s deriváty na světě, Chicago Mercantile Exchange (CME). A nervozita na trhu roste s každou minutou. Obchodní platformy se navíc potýkají se značnými technickými problémy.

Co se děje ve světě derivátů? Burza představí futures bitcoinu

Bitcoin tak na obchodní platformě Coinbase včera večer v průběhu 90 minut vylétl z 16 tisíc USD na téměř 20 tisíc dolarů, přičemž vzápětí všechny své zisky zase odevzdal. Chvílemi nebylo možné přes Coinbase obchodovat vůbec a technické problémy či útoky hackerů hlásily i jiné platformy.

Včerejší vysoké výkyvy, které zaznamenala Coinbase, nebyly na jiných obchodních platformách patrné. Podle některých zdrojů to je známkou toho, že se startem futures na etablovaných burzách můžeme v následujícím týdnu počítat na různých bitcoinových trzích s dalšími podobnými excesy.

Dnes ráno stál bitcoin na Coinbase bezmála 16 tisíc dolarů, což je stále o zhruba 60 procent více než před týdnem. Na Bitstamp se však prodával za necelých 15 tisíc dolarů. Takový obrovský rozdíl mezi oběma platformami je dalším důkazem toho, jaké má trh kryptoměn problémy s transparentní tvorbou ceny.

Prudký růst ceny bitcoinu navíc zjevně přitahuje stále více šikovných podvodníků. Poslední známou velkou obětí hackerů je slovinská kryptoměnová obchodní platforma Nice Hash, kde podle některých údajů došlo k odcizení 4700 bitcoinů. To je je zhruba 68 milionů dolarů.

Šéf banky RBS Howard Davies ještě před včerejším výkyvem přirovnal tuto bitcoin k Danteho Peklu. Její prudký růst v poslední době by měl být podle něj pro investory podobně apokalyptickým varováním.  „Vyvěste nápis z Danteho Pekla – ,Zanechte vší naděje, kdo vstupujete´,“ ocitoval pro televizi Bloomberg známý verš z Danteho Božské komedie s varováním, že jde o nafouklou investiční bublinu.

O bublině v souvislosti s bitcoinem mluví kde kdo. Nikdo však nedokáže předpovědět, co s ní udělá vstup bitcoinu na derivátový trh. Podle některých analytiků by zahájení obchodování s termínovanými kontrakty mohlo cenu bitcoinu dále přifukovat, ale vzhledem k nové možnosti shortování by mohlo naopak způsobit i její pád.

A ačkoli se bitcoin mezi investory těší stále větší popularitě, řada expertů je přesvědčena o tom, že na tradiční trhy tento fenomén (zatím) nepatří. „Nejsem si jist, že vědí dost o tom, co (bitcoin) je,“ řekl Davies na adresu hlavních amerických burz s tím, že zahájení obchodování s touto kryptoměnou pro ně může být „velmi riskantní krok co se jejich pověsti týče.“

Deník Financial Times včera informoval o tom, že některé velké banky se snažily zabránit vstupu bitcoinu do mainstreamového finančního systému a zaslaly americkým regulátorům písemné varování, že systém na to není dobře připravený. Mají pravdu? To zřejmě zjistíme záhy.

Newsletter