Bitfinex rozdýchává útok na bitcoin, o vyrovnání zatím nemluví

Bitcoinová burza Bitfinex plánuje pozvolna obnovovat přístupy uživatelů poté, co byla začátkem tohoto týdne napadena hackery a okradena o téměř 120 tisíc bitcoinů.

V nové zprávě, jež byla dnes zveřejněna, Bitfinex zopakovala prohlášení, že je uprostřed procesu uvedení provozu burzy opět do online režimu. Poté by uživatelé mohli opět zkontrolovat své zůstatky. Obchodování, výběry i vklady však zůstanou prozatím i nadále pozastaveny.

„Prvním krokem je znovuobnovení systému, umožnit uživatelům se přihlásit a zobrazit stav jejich účtů,“ oznámila burza.

Bitfinex v úterý uzavřela svou obchodní platformu poté, co odhalila ztrátu 119 756 bitcoinů, tedy částku odpovídající hodnotě zhruba 69,5 milionu dolarů při současných cenách.

Za zmínku stojí, že prohlášení Bitfinexu nezmiňuje, jak se bude burza vypořádávat se ztrátami svých klientů. Jeden ze zástupců Bitfinexu přes sociální média oznámil, že by se veřejnost měla dozvědět více v následujícím prohlášení, které lze očekávat prý ještě dnes.

Prohlášení Bitfinexu pracuje s cenami, které odpovídají době v uzavření burzy. V té době měl bitcoin cenu 604,06 dolarů a ethereum 10,19 dolarů. Bitfinex také oznámila, že budou zrušeny vklady, výběry i objednávky učiněné v době po uzavření burzy.

Novinky týkající se hackerského útoku a následné krádeže virtuální měny vyvolaly širokou diskusi napříč bitcoinovou komunitou, a to vzhledem k významnému postavení Bitfinexu jako globální bitcoinové burzy, ale také k množství bitcoinů, jež byly v tomto případě zcizeny. Hackerský útok oživil vzpomínky na japonskou bitcoinovou burzu Mt goX, která byla napadena na začátku roku 2014, což vyústilo nejen v její konec, ale také ke ztrátě stovek miliónů dolarů z účtů jejích klientů.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter