Bitva konce roku: Americké akcie jsou letos opět ztrátové

Energetický sektor pod tlakem padajících cen ropy se v úvodu posledního týdne roku 2015 stal břemenem, které americké akcie v bilanci celého roku stáhlo zpět do ztráty. Pod vlivem Číny, Íránu i amerického průmyslu ropa Brent i WTI opět testuje 11leté dno.

Dnešní ztráty amerických trhů nejsou prudké. Široký index amerických akcií S&P 500 a technologický Nasdaq končí níže o dvě desetiny procenta, úzký index blue chips DJIA pak o desetinu procenta. Pro prvně jmenovaný index ale dnešní bilance znamená vymazání letošních opravdu skromných zisků. S výkyvy zpět „na svém“ je hlavní měnový pár eurodolar u hladiny 1,0970 EURUSD.

Právě energie jej zatížily nejvíc svým 1,5% poklesem. Ropa Brent odepisuje 3,5 % u 36,6 USD za barel, ropa WTI pak 3,7 % u 36,7 USD/b. Důvody? Vedle Číny, kde statistika ukázala pokles zisků v průmyslu a tím nabudila obavy o čínskou spotřebu komodit je to snaha Íránu dostat na trh maximum své ropy před i po opadnutí sankcí za jaderný program. Temný výhled pak nabízejí futures na ropu s dodáním v únoru, které znějí na shodnou cenu s aktuální a tudíž nepřipouštějí na tomto horizontu oživení cen ropy.

Nasdaq ztrácel pod vlivem mírně klesajících akcií Apple, o kterých dnes nemluvili příznivě analytici ve vydané anketní zprávě. Index Dow Jones zase brzdil „ropák“ Chevron. Opačně ale působily akcie Disney, které těží z nových Hvězdných válek, které dosud nejrychleji utržily miliardu dolarů a mají našlápnuto ve velký kasovní trhák.

 

Nový filmový trhák je na světě

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 28. prosinec 2015

 

V posledním týdnu roku se z USA dozvíme ještě v úterý statistiku zahraničního obchodu, ceny domů a spotřebitelskou důvěru, ve středu bude bezesporu pozornost věnována americkým zásobám ropy i rozjednaným prodejům domů a statistice hypoték. V pátek zůstanou na Nový rok i americké trhy uzavřeny.

Newsletter