Bitva o Senát: Majitelka Luční boudy chce skalp podnikatele Hlavatého

Přehnané restrikce v rámci Krkonošského národního parku, nutnost neustále obnovovat revizní razítka na všechno možné, nesmyslný systém poplatků ve prospěch autorských organizací v čele s Ochranným svazem autorským pro práva k dílům hudebním (OSA). To jsou jen některé důvody, proč podnikatelka Klára Sovová kandiduje na Trutnovsku v doplňujících volbách do Senátu. Serveru Roklen24 řekla, že k rozhodnutí kandidovat ji motivoval „podivný veletoč“ podnikatele Jiřího Hlavatého (nyní poslanec za ANO). Ten ale poslancem být nechce, proto znovu kandiduje do Senátu. 

Co si myslíte o aktuálním složení Senátu?

Složení Senátu je takové, jaké si lidé zvolili. Výsledky voleb je třeba respektovat. Co je třeba změnit, je způsob práce Senátu resp. senátorek a senátorů. Jejich úlohou má být zejména kontrola návrhů zákonů, které tam zamíří ze Sněmovny. Pokud přijde zmetek, je třeba jej opravit. Stejně tak je důležité opravdu komunikovat s lidmi v regionech a aktivně řešit problémy, které je trápí. Jsem přesvědčena, že se to v současnosti tak úplně neděje.

Plní podle Vás Senát svoji úlohu? Má jeho existence vůbec smysl?

Existence Senátu má smysl, pokud tam budou všichni tvrdě pracovat. Když mi lidé dají důvěru ve volbách, tak chci do Senátu tento přístup přinést. Pokud by to ale měla být instituce, kde si jen několik desítek lidí povídá za peníze daňových poplatníků, pak by bylo lepší Senát zrušit.

Proč jste se rozhodla kandidovat až nyní v doplňujících volbách?

Konají se v regionu, kde už patnáct let provozuji Luční boudu a trávím většinu svého času. Když jsem si přečetla, za jak neskutečných okolností se volby konají, rozhodla jsem se, že už na politiku nebudu jen nadávat. Raději kandiduji a pokusím se politiku změnit k lepšímu.

Na svém webu uvádíte, že Senát se v posledních letech stal baštou stranických zájmů, není pojistkou proti vládě a Poslanecké sněmovně. Můžete toto tvrzení vysvětlit?

Jsem přesvědčena, že Senát by měl fungovat jinak než Poslanecká sněmovna. Mělo by jít o sbor osobností s vlastním názorem, kteří se jej v případě potřeby nebojí prosazovat třeba i proti názoru strany, za kterou byli zvoleni. Realita je ovšem bohužel zatím odlišná.

Chcete do Senátu přinést „spravedlnost a normální rozum z hor“. Co si pod tím máme představit?

Pokud žijete v horách, tak vás okolnosti naučí několika zásadním principům. Všichni si musejí pomáhat a řešit opravdu podstatné věci. Není čas na povídání o zbytečnostech či malicherné spory. Takhle by to mělo fungovat i v politice. Opravdových problémů je totiž dost na to, aby politici trávili hodiny a hodiny hádkami o ničem.

První kolo doplňovacích voleb do Senátu se na Trutnovsku uskuteční 5. a 6. ledna. Druhé kolo 12. a 13. ledna

Jak hodnotíte rozhodnutí pana Hlavatého, znovu se ucházet o senátorské křeslo poté, co o něj přišel zvolením do Poslanecké sněmovny?

Mne tento jeho podivný veletoč motivoval ke kandidatuře do Senátu. Tím je myslím řečeno vše. Věřím, že ho ve volbách porazím a slibuji, že během mandátu rozhodně nebudu kandidovat nikam jinam.

Jak jako podnikatelka vnímáte české podnikatelské prostředí?

Je příliš složité a nestabilní. Každý podnikatel to zná. Spoustu času vám zabírá nekonečné papírování, jste zatíženi množstvím povinností i často nesmyslných poplatků. Pokud se podaří celý systém zjednodušit, tak na tom vydělají všichni včetně státu.

Jak hodnotíte fungování elektronické evidence tržeb (EET)?

Je to další zátěž pro podnikatele a živnostníky. Navíc si nejsem jistá, že výsledkem bude vyšší výběr daní, a to už vůbec nemluvím o tom, jak efektivně poté stát s vybranými penězi nakládá. Mnohem lepší by bylo zavést přehledné a nízké daně. Ubylo by spekulování a optimalizací, lidem by zůstalo více peněz, které by se stejně vrátily do ekonomiky, takže by stát vydělal více na DPH.

Na svém webu zmiňujete řadu byrokratických nesmyslů, které vám v České republice vadí. Které (především) byste se po svém zvolení snažila změnit?

Začala bych u toho, co denně zažívám na vlastní kůži. Ať už jde o nesmyslný systém poplatků ve prospěch hned několika autorských organizacemi v čele s OSA, přehnané restrikce v rámci Krkonošského národního parku či nutnost neustále obnovovat revizní razítka na všechno možné včetně prodlužovaček. Pokud ve volbách uspěji, tak ale hodlám velmi intenzivně diskutovat s lidmi, a jsem si jistá, že mi dají tolik dalších podnětů, že ten seznam bude pořádně dlouhý.

Co říkáte na aktuální politickou situaci? Jaká vláda by (na základě volebního výsledku) byla podle Vás optimální?

Přála bych si takovou vládu, která bude tvrdě pracovat a prosazovat rozumné věci. Začít by mohla například tím, že lidem, kteří čelí exekucím, nechá více peněz, než současných zhruba šest tisíc korun. Já navrhuji, aby tzv. nezabavitelná částka byla na úrovni minimální mzdy. Lidí v dluhové pasti jsou totiž u nás již statisíce a současný systém je nastaven tak, že se jim vůbec nevyplatí pracovat, resp. pracují někde načerno, aby vůbec měli z čeho žít. Na tom samozřejmě tratí i stát.

Koho podpoříte v prezidentské volbě?

Snažím se v rámci možností pečlivě sledovat kampaně jednotlivých kandidátů. Ještě nejsem pevně rozhodnuta, váhám mezi dvěma kandidáty.

Uváděla jste, že do své kampaně investujete také blíže neurčené množství piva Paroháč. Můžete prozradit, jaké množství byla doposud na kampaň „využito“?

I přesto, že kampaň probíhá v zimě, tak lidem pivo z našeho malého pivovaru chutná. To mě samozřejmě těší. Už se vypilo několik desítek sudů. Pevně věřím, že volbách uspěji a budu tak moci splnit svůj slib, že až do konce ledna bude na Luční boudě Paroháč zdarma. Ráda si u něj popovídám s voliči a vyslechnu všechny jejich podněty a problémy. A následně se je samozřejmě pokusím vyřešit.

Klára Sovová (1966) po ukončení Střední grafické školy absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Pracovala jako koncipientka a v roce 1998 složila advokátní zkoušky. V roce 2002 koupila Luční boudu a později Labskou boudu, kterou nyní opravuje. Přímo na Luční boudě otevřela pivovar Paroháč. Žije v Peci pod Sněžkou.

Newsletter