BlackBerry je při chuti, další akvizice. Pomůže nová strategie?

BlackBerry, kanadský výrobce chytrých telefonů, dnes oznámil uzavření dohody o koupi britské společnosti Movirtu, zabývající se mobilními technologiemi. Movirtu má pomoci firmám ušetřit náklady, vznikající ze soukromého používání pracovního telefonu zaměstnanci. Po červencovém nákupu německé Secusmart, zajišťující zabezpečení komunikace a ochranu dat, má být Movirtu pro BlackBerry dalším zdrojem tržeb. Zároveň by měl pomoci oslovit cílovou skupinu společnosti – korporace a vládní instituce.

Firma BlackBerry prošla poslední tři roky bolestnou restrukturalizací v souvislosti s tím, jak na trhu s chytrými telefony propadl její podíl. Akcie společnosti během tohoto období odepsaly 62 %. Proto se přesouvá směrem k prodeji softwarových služeb, které jí mají pomoci tržby navýšit. Jen za rok 2013 propadly čisté tržby společnosti o 36,3 %  a v tomto roce se očekává propad čistých tržeb o dalších 42,2 %. Proto se BlackBerry nyní soustředí na strategické akvizice.

Londýnský start-up Movirtu nabízí technologii, která funguje jak na přístrojích BlackBerry, tak na iPhonech nebo telefonech s operačním systémem Android. Uživatel má dva profily, jeden pro pracovní a jeden pro soukromé užití. BlackBerry se tak snaží následovat dva nové trendy v korporacích, které dovolují zaměstnancům přinést si do firmy vlastní mobilní zařízení nebo umožňují užívat firemní telefon i pro soukromé účely.

Podmínky transakce nebyly zveřejněny, ani finanční údaje o společnosti Movirtu – jen to, že v roce 2010 jako start-up získala na své podnikání 5,5 milionu dolarů. Každopádně BlackBerry prý doufá, že díky svým vazbám na 675 operátorů po celém světě rychle nastartuje tržby.

„Už nějakou dobu jasně říkáme, že součástí naší nové strategie je zaměřit se nejen na zařízení BlackBerry, ale chceme nabízet služby i pro mobilní telefony využívající operační systém iOS, Android nebo Windows. Je v tom obrovská příležitost,“ komentoval situaci John Sims, šéf divize korporátních služeb BlackBerry.

Akcie BlackBerry dnes na zprávu reagují růstem o necelá 4 %, od začátku roku připsaly 42 %.

Newsletter