Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

BlackRock radí investorům

Přelom roku je vždy tou nejlepší dobou pro zpětné zhodnocení vlastní investiční strategie. Generální ředitel investiční společnosti BlackRock David Kostin zveřejnil pět tipů, které mohou investorům pomoci při rozhodování o tom, jak svou strategii co nejlépe přizpůsobit současným tržním podmínkám.

Nejtypičtějším znakem současné situace je dle Kostina divergence. Zatímco americká ekonomika nastartovala nový rok solidním růstem, zbytek světa za ní sotva pokulhává. Stejný trend je patrný i v oblasti politik centrálních bank. Americký Federální rezervní systém přikročil k postupnému utahování měnové politiky. Začal již v říjnu minulého roku, kdy ukončil třetí kolo programu kvantitativního uvolňování, další na řadě je postupné zvyšování krátkodobých sazeb. Evropská centrální banka společně s japonskou provádí přesný opak. 

Ve Spojených státech jsme svědky velmi nízké úrovně cenové hladiny, která je ovlivněna především propadem cen ropy. Evropa se podle oficiálních dat dostala do deflace, když index spotřebitelských cen za prosinec ukázal meziroční 0,2% pokles cen. Akciové indexy se i přes pokles posledních dní stále drží poblíž maximálních hodnot, stejně tak tomu je i v případě státních dluhopisů, jejichž výnosy jsou rekordně nízko.

V kontextu tohoto vývoje pak BlackRock radí investorům:

Držte se akcií, ale buďte vybíraví

Sentiment ekonomického vývoje, podpořený především monetární politikou, hraje do karet akciovým trhům i přesto, že se očekává návrat vyšší volatility. Z hlediska dlouhodobého růstu BlackRock preferuje akcie oproti dluhopisům. Zároveň však poukazuje na důležitost pečlivého výběru napříč trhy a sektory, jelikož se očekává, že některé segmenty budou na korekce mnohem citlivější  než ostatní. V USA bude dobrou volbou sázka na cyklické akcie, které budou profitovat z pokračujícího růstu. Je však potřeba soustředit se na ty, které nejsou příliš citlivé na blížící se zvýšení sazeb.

Nesoustřeďte se pouze na USA

I přes vyšší riziko se většina akciových obchodů uskutečňuje mimo USA. BlackRock vypichuje především Japonsko a asijské rozvojové trhy. V Evropě je pak dobré soustředit se na cyklické akcie, které budou nejvíce profitovat z uvolněné monetární politiky.

Dejte pozor na dluhopisy

Najít zajímavý titul poskytující stálý tok příjmů je v dnešní době rekordně nízkých výnosů velice obtížné. Zvýšení amerických sazeb zřejmě nejvíce zasáhne dluhopisy s krátkou dobou splatnosti. BlackRock radí zaměřit se na americké municipální bondy, které jsou ve většině případů osvobozeny od daně z kapitálových výnosů. Dobrá příležitost je i v případě dluhopisů s vysokým výnosem, které nedávno prošly výprodejem.

Udržte nervy na uzdě

Očekává se, že se volatilita trhů letos vrátí na předkrizovou úroveň, což by mohlo vystrašit některé méně odolnější investory. Držet si v portfoliu určitou hotovost je dobrá volba. Pokud však vezmeme v potaz faktor inflace a zdanění, můžeme se dostat do záporných hodnot. Proto je potřeba, aby objem hotovosti nebyl zbytečně moc vysoký.

Diverzifikujte

Nebojte se rozložit si své portfolio do více instrumentů. Mezinárodní akcie, dluhopisy rozvojových i vyspělých trhů, dokonce i alternativní investice mohou v dnešní situaci poskytnout zajímavý výnos. Mladší a méně zkušenější investoři by měli využít volatility a hledat příležitosti v jakémkoliv výprodeji.

Newsletter