Blíží se splasknutí bourbonové bubliny?

Kde na trzích identifikovat nafukující se bubliny? Akcie? Dluhopisy? Nikoliv. Odpověď nabízí až trh, byť poměrně nevšedních, komodit. Podle RBC Capital Markets se další spekulativní bublina objevuje na trhu bourbonů.

Ceny kvalitních bourbonů postupně rostou. Pravdou však je, že tento trend by se v dohledné době mohl zastavit, a to vinou zvyšujícího se počtu nových palíren. Podle poslední studie společnosti RBC Capital, která spolupracovala s American Craft Spirits Association, byl ve Spojených státech pozorován extrémní nárůst počtu producentů bourbonu dosahující od roku 2010 anualizovaného tempa 42 %. Zatímco před šesti lety činil celkový počet řemeslných palíren 204 „kusů“, dnes (k srpnu 2016) jich je 1315.

Když láska k alkoholu vydělává

Hlavním motorem tohoto boomu je podle analytického týmu RBC Capital poměrně intenzivní růst cen kvalitního bourbonu, který je navíc spojen s možností fúzí a akvizic. Tuto představu podporuje například koupě americké značky Jim Beam japonskou likérkou Suntory, která byly uskutečněna již v roce 2014 za 13,6 miliardy dolarů.

Jak se vzpamatovat ze ztrát? Sáhněte po whisky

Na druhou stranu, souběžně s tím roste i pravděpodobnost toho, že se na trh budou dostávat i nekvalitní výrobky nesplňující nastavená pravidla.

„Je potřeba brát v potaz, že tzv. straight bourbon musí zrát minimálně čtyři roky,“ přepisuje server Business Insider slova studie. „Na základě toho vstupují na trh nové palírny, které chtějí získat výhodu pomocí dvou možných kroků. Prvním z nich je nástup se zcela novým a mladým produktem, druhou možností je začít s výrobou a až po několika letech trh zaplavit výrobky, které už za sebou mají více jak 4 roky dozrávání.“

Oba scénáře však vyústí v jeden a ten samý výsledek, kterým je všeobecný pokles cen, neboli splasknutí bourbonové bubliny. V prvním případě ceny klesnou s přílivem „mladých“ výrobků, ve druhém se stane to samé, ovšem až po několika letech. Bourbon jako investice tudíž nemá do budoucna zrovna na růžích ustláno…

 

Newsletter