Blockchain by mohl bankám ušetřit miliardy

V důsledku finanční krize v roce 2008 čelí investiční banky rostoucí zátěži v podobě všemožných regulací a souvisejících nákladů na dodržování předpisů, což ústí ve snižování rozpočtu na inovace. K výraznému snížení nákladů by jim však mohla pomoct technologie, jejíž jméno bylo dosud skloňováno především v souvislosti s bitcoinem.

Podle nové studie poradenské společnosti Accenture a firmy McLagan, o které informoval Business Insider, by banky mohly ušetřit na řadě svých aktivit, pokud by do nich implementovali technologii blockchainu. Studie se za použití dat osmi největších světových investičních bank pokusila kvantifikovat potenciální výhody plynoucí z využití blockchainu.

Bankovní giganti stvořili projekt pro placení na bázi blockchainu

Studie došla k tomu, že tyto banky by mohly ročně ušetřit 8 až 12 miliard dolarů a snížit tak své provozní náklady až o 30 %. Blockchain přitom představuje nejvyšší potenciál pro úspory v těchto oblastech:

  • 70 % v oblasti reportingu. Podávání zpráv by bylo díky blockchainu nejen efektivnější, ale také průhlednější, a to zejména u rozsáhlých operací, kterých v investičním bankovnictví přibývá.
  • 50 % u centrálních operací. Tato oblast se týká například identifikace a klientského onboardingu. Zde by blockchain pomohl k robustnějším digitálním identitám a ke standardizaci klientských dat.
  • 50 % u obchodních operací. Implementace technologie blockchainu by urychlila, zjednodušila a zprůhlednila iniciaci a vypořádaní obchodů, jelikož by zde více operací mohlo probíhat automaticky.
  • 30-50 % u dodržování předpisů. Blockchain by pomohl zlepšit transparentnost operací banky a umožnit tak snadnější audit finančních transakcí.

Nejširší využití dosud našel blockchain v oblasti virtuálních měn neboli tzv. kryptoměn, jejichž nejznámějším zástupcem je momentálně bitcoin. Už dlouho se však hovoří o jeho obrovském potenciálu v souvislosti s transformací finančních institucí.

Blockchain přepíše dějiny, říká autor The Dark Net

Newsletter