Blockchain v bankovnictví. Do roku 2017 ho najdete u 15 % bank

Převod peněz z jednoho účtu na druhý bývá občas poměrně emotivní záležitost, obzvláště pokud jste klientem „tradiční“ banky. Nejen že celý proces může trvat několik dnů, dostavit se mohou i další „vylepšení“ například v podobě dobře schovaných poplatků. Těmto problémům by však mohl být konec, a to díky zavedení technologie blockchain.

Blockchain, jakožto decentralizovaná veřejná databáze anonymních, ovšem (podle kryptograficky podepsaných záznamů) kdykoliv a kýmkoliv zpětně dohledatelných, transakcí, slibuje nejen urychlení transakčních procesů, ale rovněž i celkové snížení jejich nákladů a zvýšení efektivity platebního styku vůbec. Banky si tohoto faktu všimly poměrně rychle, o čemž nejlépe svědčí rychlosti jejich akce.

Podle společnosti IBM začaly banky zavádět blockchain mnohem rychleji, než se původně očekávalo. Podle odhadů firmy byste se s revoluční technologií mohli setkat ve zhruba 15 % světových bank, a to již koncem roku 2017. Jednat by se mělo především o střední a větší bankovní instituce, které databázi využijí v rámci spotřebitelských úvěrů, retailových plateb a jakožto základ pro klientskou databázi použitelnou napříč všemi segmenty.

Expanze blockchainu tak bude podle analytického týmu IBM nadále pokračovat. Do čtyř let by technologie měla být zavedena už u 66 % světových bank.

Šíp: Bitcoin může do konce roku atakovat tisíc dolarů

Pravdou je, že momentálně se zatím nacházíme v testovací fázi, ve které se technické týmy bank snaží nalézt možnosti uplatnění revoluční technologie. Zmínit je možné například společnost HSBC a State Street, které již blockchain otestovaly v rámci obchodní platformy s dluhopisy. UBS a Santander pak pracují na využití databáze pro vytvoření systému mezinárodních plateb.

Výčet blockchainových projektů pokračuje ještě dále. Jasně se tak ukazuje, že éra „běžných“ bank pozvolna končí. Období, u jehož zrodu aktuálně stojíme, se už ponese ve znamení nových technologií, které z bankovního průmyslu udělají zcela nový a svěží segment fungující na mnohem efektivnějších základech, než tomu bylo kdykoliv předtím.

 

Newsletter