Dolar obrací do zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské výnosy smazaly část včerejšího nárůstu. Koruna dnes zpevnila díky nad konsensus trhu rychlejšímu růstu cen výrobců, stále se ale drží kolem 25,90 za euro.

Blockchain zažehne ekonomickou revoluci rozvojových trhů

Komentáře směrem k blockchainu opět hýří superlativy. Tentokrát se slova ujal známý miliardář a zakladatel Virgin Group Richard Branson. Podle něj technologie stojící za digitální měnou bitcoin zažehne novou „ekonomickou revoluci“ rozvojových trhů, přičemž první krok jejím směrem byl měl být podniknut v oblasti prokazování vlastnictví majetku a získávání kapitálu.

Branson svou vidinu představil na pondělní akci Virgin Disruptors, která se konala v Londýně. Miliardář v tomto směru navázal na práci známého ekonoma Hernanda DeSota, který před nedávnem oznámil partnerství s těžařem bitcoinů společností BitFury a gruzínským úřadem pro vedení veřejných registrů. Společně mají tyto instituce vytvořit program, který by na základě technologie blockchain zavedl zcela novou databázi vlastnických pozemkových práv.

Miliardář ve svém proslovu poukázal na fakt, že ve vyspělých zemích je vlastnictví pozemku jasně prokazatelné na základě příslušných právních dokumentů. V těch rozvojových tomu často tak není, a proto bývá jasné určení vlastníka obvykle poměrně složitou záležitostí.

„Příkladem může být Egypt, kde sice 90 % obyvatel vlastní dům i se zahradou, ovšem čím už nedisponují, je právní dokument potvrzující jejich vlastnictví,“ přepisuje Bransonova slova server CNBC. „Bez jasného důkazu o tom, že vám daná věc patří, je téměř nemožné začít podnikat či získat bankovní půjčku. A právě to by měla napravit nová databáze fungující na bázi technologie blockchain.“

Podle Bransona by tak blockchain mohl zažehnout „novou ekonomickou revoluci“, která by pomohla rozvojovým zemím dlouhodobě čelícím hospodářské stagnaci. Prvním krokem tohoto vývoje by měla být právě práce nová databáze vlastníků.

 

Newsletter