Rizikově averzní nálada potápí akcie, evropské i americké výnosy padají. Dolar zůstává v zisku těsně nad 1,1700 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje lehce nad 25,40 za euro.

BNP Paribas se přiznala k obcházení sankcí USA, zaplatí pokutu téměř 9 mld. USD

Banka BNP Paribas zaplatí rekordní pokutu ve výši 8,97 miliardy dolarů, kterou jí vyměřily americké úřady za porušování sankcí USA vůči Súdánu, Íránu a Kubě. Jedná se o bezprecedentní trest, který pro banku může znamenat i odchod části klientů.

Největší francouzská banka přiznala, že mezi roky 2004 a 2012 zprostředkovala transakce, které byly v rozporu s americkými sankcemi, o celkovém objemu bezmála 9 mld. USD. BNP u soudu přiznala, že se provinila falšováním záznamů o svých aktivitách a uzavíráním tajných dohod s cílem porušit sankce.

V rámci dohody o urovnání sporu banka dočasně pozastaví část svých dolarových clearingových operací. Toto pozastavení zúčtovacích transakcí převážně z ropných a plynových obchodů začne platit 1. ledna 2015 a bude trvat rok. Urovnání sporu bude stát funkci 13 osob, včetně provozního ředitele, jímž je Georges Chodron de Courcel.

Případem se má tento či příští měsíc zabývat federální soud na Manhattanu. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius očekávanou pokutu, jejíž udělení je součástí širšího vyšetřování porušování sankčních zákonů, už dříve označil za nepřiměřenou a varoval, že by mohla ovlivnit jednání EU a USA o vytvoření zóny volného obchodu.

Newsletter