Americké výnosy po včerejším poklesu opět rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, od rána ji však postupně umazává v dolarovém indexu i proti euru. Polský zlotý a maďarský forint drží zisky, jediná koruna oslabuje k 25,95 za euro.

Boháči ještě bohatší. Jmění miliardářů loni vzrostlo o pětinu

S tím, jak ekonomiky rostou, lidé bohatnou. Velmi rychle však bohatnou zejména ti, kteří už dávno bohatí jsou. Zatímco na konci roku 2016 bylo na světě 1 979 miliardářů, o rok později, na konci toho minulého, už se jejich počet vyšplhal na 2 158. Globální miliardářská populace tedy vzrostla zhruba o 9 %. A jejich bohatství? Jeho hodnota se během roku 2017 zvýšila o téměř jednu pětinu.

To jsou čísla z nového „miliardářského reportu“ (Billionaires report 2018), který je společným dílem společností UBS a PwC. Podle jejich zjištění dosáhlo bohatství miliardářské populace, dnes čítající více než 2 tisíce lidí, na konci minulého roku hodnoty 8,9 bilionů amerických dolarů. To je oproti předchozímu roku nárůst o více než 19 %. Převážnou většinu světových miliardářů stále tvoří muži; najdeme mezi nimi pouze kolem 11 % žen.

Šťastný dědic, nebo poctivý dříč? Kde se vzali dnešní miliardáři

Rok 2017 se však zdá být nejen rokem miliardářů, ale zejména těch čínských. V Číně během tohoto jediného roku vzrostl počet miliardářů o 106, což znamená více než dva nové miliardáře každý týden. Bohatství čínských miliardářů, kterých bylo na konci roku již 373, se pak vyšplhalo na 1,12 bilionů dolarů, což je oproti konci předchozího roku nárůst o 39 %. Ještě v roce 2006 přitom v Číně žilo pouhých 16 miliardářů, zatímco dnes čítají zhruba pětinu globálního počtu.

Díky Číně se značně daří i celému asijsko-pacifickému regionu. Zde bohatství miliardářů za rok 2017 vzrostlo v průměru o 32 % na 2,7 bilionů dolarů. Podle čísel nového reportu je asijsko-pacifický region domovem 814 miliardářů, což je zhruba 39 % celkového počtu. Minulý rok zde přibylo 177 nových miliardářů, jak přitom napovídají čísla výše, většina z nich byla z Číny.

Za dva dny jeden miliardář. Tak to chodí v Asii

Dále nejvíce miliardářů najdeme v severní Americe; USA a Kanada dají dohromady číslo 631, spolu s Latinskou Amerikou, kde koncem roku 2017 žilo 84 miliardářů, pak 715. V „západní“ Evropě jsme mohli najít 414 miliardářů, zatímco ve „východní“ 163 (ve skutečnosti jde spíše o rozdělení na „vyspělou“ a „méně vyspělou“ část Evropy). Region MENA (Střední východ a severní Afrika) pak do globální miliardářské populace na konci minulého roku přispíval 52 členy.

V celém americkém regionu vzrostlo bohatství miliardářů za minulý rok o 12 % na 3,1 bilionů dolarů. Vzniklo zde však pouze 22 nových miliardářů, zatímco před pěti lety to bylo 87. V Evropě se hodnota bohatství miliardářů zvýšila o 19 % na 1,9 bilionů dolarů. To bylo ovšem ze značné části zapříčiněno tím, že euro posílilo oproti dolaru. Řady evropských miliardářů se pak za rok 2017 rozšířily o 4 %.

Forbes: Jmění českých miliardářů poprvé překonalo bilion. O koho jde?

Newsletter