Boj o nové PIMCO začíná. Září -23,5 miliady dolarů

Z největšího dluhopisového fondu světa, Total Return Fund pod správou PIMCO, v září odteklo kolem 23,5 miliardy dolarů aktiv. Tak vypadá účet za odchod Billa Grosse. Stahování investic trvá 17 měsíců v řadě a je odrazem zaostávání za výkonností konkurentů. Odliv ale umocnil především odchod dua El-Erian a Gross.

Dnes 70letý Gross PIMCO před 43 lety spoluzakládal a vytáhl jej na výsluní dluhopisových investic. Aktiva pod správou přesahují dva biliony dolarů. V září, měsíci odchodu Grosse, fond přišel o více jak 10 procent svých celkových investic.

Konec velké éry Pimco. El-Erian, teď i Bill Gross

Do Total Return Fund (TRF) nastoupila trojice nových manažerů a firma se snaží mírnit napětí kolem ní všemi prostředky. Na sociálních sítích se objevují informace o likvidaci historie, spojující PIMCO a Grosse. Morningstar po odchodu Grosse srazila rating TRF na „bronzový“ ze „zlatého“ s poukazem na delší odliv aktiv v budoucnu a „sedání si“ kompetencí nového managementu.

Na úkor PIMCO hlásí příliv investic do svých fondů menší konkurenti TCW Group či Loomis Sayles. TCW. Legg Mason či DoubleLine reagovaly otevřením fondů, postavených vysloveně jako konkurence TRF.

Total Return Bond Fund Jeffreyho Grundlacha mezi 25. až 30. zářím získal investice v objemu 560 milionů dolarů, Metropolitan West Total Return pod správou TCW zhruba 970 milionů dolarů „Zájem je ze strany institucionálních klientů i jednotlivců,“ uvedl CEO Legg Mason Joseph Sullivan.

Větší konkurenci situace ale způsobuje i vrásky. Vanguard Group, která spravuje aktiva za více než tři biliony dolarů, zpřísnila dohled nad tokem kapitálu ve svých dluhopisových fondech, protože se dle Bloomberg obává krátkodobého přílivu investic pod tlakem útěku z TRF včetně role zavedené přestupní stanice před finálním umístěním investice. „Můžeme odmítat depozita a v minulosti jsme tak již činili,“ uvedl mluvčí Woerth pro agenturu. O krátkodobé parkování, jak riziko otevřeně nazval, firma nestojí kvůli skokovému růstu transakčních nákladů pro dlouhodobé podílníky a akcionáře.

Rick Rieder, investiční stratég BlackRock, odmítl uvést či odhadnout, kolik firma získala na úkor PIMCO. Z dat Bloomberg ale vyplývá, že příliv investic do ETF iShares Core U.S. Aggregate Bond ve dvou dnech po odchodu Grosse přesáhl 752 milionů dolarů. To je růst aktiv o více jak 4 procenta.

Pimco přichází o miliardy. Odliv aktiv může otřást trhem

Newsletter