Boj o Slovenské elektrárne: ČEZ, EPH i slovenská vláda?

Zájemců o většinový podíl Enel ve slovenské energetice Slovenské elektrárne přibývá. Po zvažování koupě ze strany ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu zájem slovenské vlády připustil premiér Fico. Vláda, která v energetice drží 34% podíl, by tak firmu zcela ovládla.

100% do rukou vlády

Slovensko možná odkoupí podíl v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE), který prodává italská skupina Enel, prohlásil Fico o víkendu. „Pokud by se v budoucnu ukázalo, že je pro stát výhodné pokusit se získat akcie (od) italského Enelu, tak se o to určitě pokusíme,“ citovala Fica slovenská média.

Z jakých zdrojů by Slovensko nákup akcií elektráren financovalo, zatím známo není. Kvůli rostoucímu zadlužení Slovenska ale musela Ficova vláda letos přistoupit ke škrtům v rozpočtových výdajích a právě nedostatkem peněz premiér Slovenska v minulosti zdůvodňoval rozhodnutí své vlády nekoupit akcie slovenských plynáren (SPP), které prodávali zahraniční akcionáři firmy. 49% podíl a manažerskou kontrolou v SPP za loni 2,6 miliardy eur získala česká skupina EPH.

ČEZ – Přínos versus dividenda

„Zatím zprávu hodnotíme neutrálně, o akvizici mají zájem i další společnosti. Přestože na jednu stranu ČEZ v minulosti vyjádřil zájem o koupi, není zcela jasné, zda nakonec by vůbec byla akvizice pro ČEZ přínosná s ohledem na dividendovou politiku. Na druhou stranu se nám zdá postoj Slovenska poměrně překvapivý s ohledem na to, že jeho veřejné finance narážejí na mantinely dané finanční ústavou,“ komentoval zprávu analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Prodej akcií SE je součástí plánu Enelu prodat majetek v hodnotě 4,4 miliardy eur s cílem snížit svůj dluh. Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006, kdy v soutěži o 66 procent akcií podniku zvítězil právě před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za kontrolní podíl v SE zaplatil 840 milionů eur.

Newsletter