Boj o vrchol pivního trhu: AB InBev chce SABMiller a tím Prazdroj

Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev plánuje podat nabídku na převzetí konkurenčního nadnárodního pivovaru SABMiller, vlastníka Plzeňského Prazdroje. SABMiller je druhou největší pivovarnickou skupinou na světě, hraje se tedy o obchod na samém vrcholu světového pivovarnického trhu.

List The Wall Steet Journal na základě tržní hodnoty SABMiller informoval, že případná transakce by mohla mít hodnotu přes 75 miliard dolarů. Akcie SABMiller na londýnské burze po zprávě vystřelily vzhůru a vykazovaly růst i o více než 22 procent.

SABMiller dnes v krátkém sdělení pouze oznámil, že AB Inbev zamýšlí podat návrh na jeho převzetí. Není ale podle něj jisté, že se tak stane. Stejně tak nejsou jisté podmínky případné nabídky. Firma ale dle své zprávy „řádně přezkoumá jakýkoli návrh, který by mohl být učiněn, a odpoví na něj“.

SABMiller ovládá značky Peroni, Grolsch a Pilsner Urquell. Skupina Anheuser-Busch InBev má ve svém portfoliu asi 200 značek z celého světa, včetně Budweiser, Beck‘s a Stella Artois.

Newsletter