Boje v Gaze: Izraelská centrální banka snížuje sazby na historické dno

Izraelská centrální banka snížila svou hlavní úrokovou sazbu o 0,25 bodu na 0,5 procenta. První snížení za posledních pět měsíců zdůvodnila nízkou mírou inflace, silnou národní měnou, která škodí vývozu, a také pokračujícími boji v palestinském Pásmu Gazy. Ty se podle ní promítnou do hospodářského růstu.

Úroková sazba se tak dostala na historické minimum, na němž byla už v roce 2009. Analytici v anketě agentury Reuters přitom v průměru očekávali, že banka nechá úrokovou sazbu tento měsíc beze změn.

Centrální banka uvedla, že červnová míra inflace klesla na sedmileté minimum 0,5 procenta. Vláda ji přitom v příštích 12 měsících chce vrátit do požadovaného rozmezí jednoho až tří procent.

Banka rovněž informovala, že ačkoli ekonomické údaje naznačují pokračování mírného růstu, vývoz zboží a spotřebitelské výdaje jsou slabé, zaměstnanost přestala růst a nynější ofenziva proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamas a dalším islámským radikálům poškodí hospodářský růst.

„Jeho tlumící vliv ještě nelze odhadnout,“ sdělila banka o třítýdenním konfliktu v Pásmu Gazy.

Dalším důvodem ke snížení sazby je posilující šekel. Jeho zhodnocování podle centrálních bankéřů doléhá na zahraniční obchod, který přitom už zasáhl pokles aktivity v mezinárodním obchodu.

Před začátkem nejnovější krize v Gaze se předpokládalo, že izraelská ekonomika letos zpomalí tempo růstu na 2,9 procenta. Loni vykázala růst o 3,3 procenta.

Newsletter