Boje v Iráku po evakuaci rafinérie pokračují, Brent nejvýš za 9 měsíců

Ropné společnosti stahují svůj personál z irácké rafinerie v Bajdží, která se v noci na středu stala centrem bojů mezi islámskými radikály a vládní armádou. Evakuaci ropných zařízení umožnilo příměří dojednané mezi radikály a armádou. Staženo tak bylo zbylých až 300 zaměstnanců.

Armáda oznámila, že útok radikálů z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) odrazila, podle svědků ale islamisté obsadili silniční kontroly u rafinerie. Nad ní létají armádní vrtulníky s cílem zastavit postup radikálů.

Provoz v Bajdží, která zpracovává ropu těženou na severu Iráku, je zastaven od úterý, kdy byla evakuována většina zahraničních zaměstnanců, místní ale zůstali. Rafinerie má celkem 15.800 zaměstnanců, z nichž asi stovku tvoří zahraniční odborníci.

K evakuaci se rozhodly firmy Exxon Mobil a BP. Podle iráckého zástupce těžby na jihu země je krok neopodstatněný, jelikož se jedná o provozy na šíitském jihu země, kde se nebojuje. K evakuaci pro případ, že se násilí bude šířit, se připravuje i Čína, která má ve svých ropných a průmyslových provozech v Iráku asi 10.000 lidí. Čína loni v Iráku nakoupila 299 milionů barelů ropy, tedy skoro třetinu jeho vývozu.

Trh s ropou ovládá irácké napětí i obava, že OPEC poptávku nezvládne

Vypuknutí občanské války v Iráku se obává Saúdská Arábie, která považuje celou situaci za mimořádně nebezpečnou. Stejně tak USA, které zvažují poskytnutí pomoci k zastavení postupu extremistických skupin. Za tímto účelem vyjádřily i ochotu jednat s Íránem, s nímž v posledních letech postrádá diplomatické vztahy.

Severomořská ropa Brent obchoduje v důsledku iráckých bojů u devítiměsíčních maxim, ropa WTI dnes roste poprvé po čtyřech dnech. „Pomáhá“ také zpráva, že americké zásoby ropy se tenčí, za minulý týden se snížily o 579 tisíc na 386,3 milionu barelů. USA jsou největším spotřebitelem ropy na světě.

Cena ropy Brent se srpnovou dodávkou dnes na londýnské burze roste na 114,80 USD za barel, přičemž objem zobchodovaných kontraktů přesahuje 100denní průměr o více než třetinu. Za minulý týden, kdy došlo k eskalaci konfliktu v Iráku, cena Brentu vystoupala o 4,4 procenta, nejrychleji od loňského července. Ropa WTI s červencovou dodávkou zdražuje v New Yorku na 106,63 USD za barel, cena srpnového kontraktu je 105,97 USD.

Newsletter