Bonusy na Wall Street: Milion Američanů nevydělá půlku

To, že zaměstnání ve finančním sektoru je jedním z nejlépe placených, je obecně známá věc. Ovšem rozdíl v odměnách lidí pracujících na Wall Street a ostatními, je až zarážející. V souvislosti s poslední finanční krizí se na Wall Street snesla vlna kritiky ohledně extrémně vysokých bonusů, jenž tzv. Wall Streeters pobírali. Následkem krize byla samozřejmě značná redukce jak počtu zaměstnanců na Wall Street, tak tučných bonusů.

Bonusy rostly i přes pokles zisků

Podíváme-li se na graf pod odstavcem, zjistíme, že bonusy za rok 2014 dosáhly jen těžko uvěřitelných 28,5 miliardy USD. To znamená meziroční nárůst o 3,3 % a to i přes fakt, že investiční oblast zaznamenala meziroční pokles zisků o 4,5 %. V roce 2014 tak každý Wall Streeter inkasoval v průměru 172 860 USD (v přepočtu 4,3 mil. CZK*) na bonusech.

Graf_Bonusy

Před krizí si každý přišel na v průměru o 20 tis. USD více než v roce 2014 a to bylo na Wall Street o přibližně 10 % zaměstnanců více, než tomu bylo minulý rok. Vývoj počtu zaměstnanců v New York City (NYC) v investiční oblasti vyobrazuje graf níže.

Graf_Zamci

Wall Street bonus vs. minimální mzda

V USA je hodinová minimální mzda 7,25 USD. Za tuto mzdu pracuje na plný úvazek 1 007 000 Američanů. Dohromady si tito zaměstnanci v roce 2014 vydělali 14 mld. USD, což nepředstavuje ani půlku toho, co Wall Street rozdalo na bonusech! V Americe pracuje 6,6 milionu lidí v nízkopříjmových zaměstnáních (obsluha v restauraci, barman, osobní zdravotní asistent a zaměstnanec fast-foodu restaurace). Pokud bychom rozdělili jednoroční bonus Wall Streeterů a doplnili jím mzdu těchto zaměstnanců, všichni by dosáhli na hodinovou mzdu 15 USD (372 CZK*).

Nedostatek regulace

Jak je vůbec možné, že mzdy resp. bonusy na Wall Street se vyšplhaly tak vysoko? Převládá názor, že viníkem je nedostatečná regulace finančních domů, jež těmto „strojům na peníze“ umožňuje dosahovat astronomických zisků. Finanční domy na Wall Street si tak mohou dovolit královsky platit své zaměstnance – strůjce úspěchu. Abyste byli nadstandardně placeni, nemusíte být však pouze investiční bankéř. Studie dvou britských profesorů ukázala, že dokonce sekretářky na Wall Street berou o 50 % větší mzdu, než jejich kolegyně z jiných lokalit.

Autoři: Sven Subotič, Martin Chalupa

Zdroj dat: NYS Department of Labor

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

*k 6. 8. 2015 – 24,8 CZK/USD

Newsletter