Brazilská centrální banka zvažuje prototyp úhrad pomocí blockchainu

Brazilská centrální banka vydala novou výzkumnou zprávu, která se zaměřuje na možné využití blockchainu a otevřené účetní knihy. Dokument rovněž nastiňuje, jak by mohly být dostupné platformy použity k testování této technologie.

Výsledkem výzkumné skupiny iniciované Banco Central do Brasil je zpráva publikovaná 28. srpna 2017. Ta prozkoumala možná využití DLT (Distributed Ledger Technology), a to včetně identity, místní měny a úhrad plateb.  Jejím cílem nicméně není navrhnout primární platformu pro úhrady centrální banky, ale vytvořit záložní systém pro převod finančních prostředků v případě kompletního zhroucení hlavního systému úhrad.

Zpráva říká:

„V případě jeho katastrofického selhání, členové RTGS (Real Time Gross Settlement) by nebyli schopni navzájem posílat (nebo přijímat) finanční prostředky, což by vedlo k úplnému zastavení chodu brazilské centrální banky…V této souvislosti je Alternativní systém pro úhrady transakcí (SALT) konceptuální systém pro související opatření, které by mohlo okamžitě nahradit základní funkce brazilského RTGS v případě jeho úplného kolapsu.“

Autoři naznačují, že návrh tohoto systému zahrnuje síť blockchain s potřebnými validačními články finančních institucí na jedné straně a samotné centrální banky na straně druhé. 

Jejich studie dospívá k závěru, že ačkoli je soukromí potenciálním problémem, DLT „může umožnit vytvořit unikátní sdílený náhled obrovského množství informací, který bude rozšiřován napříč institucemi“. V takovém případě je tato zpráva v souladu se studiemi vydanými ostatními globálními centrálními bankami.

Bank of England či Monetary Authority of Singapore například zkoumaly, jak by mohl být blockchain využit v platební praxi. Nejdál se dostala asi centrální banka Spojeného království, která uvedla, že její nejnovější systém bude kompatibilní s otevřenou účetní knihou.

Newsletter