Brazilské volby přinesly překvapení a napjaté akcie

V neděli 5. října proběhlo první kolo prezidentských voleb v Brazílii. Vítězkou se stala stávající prezidentka Dilma Rousseffová se ziskem 41,59 %  všech hlasů, následována byla opozičním kandidátem sociálně demokratické strany Aécio Nevesem, jenž získal necelých 33,55 % hlasů, a na třetím místě pak zůstala zástupkyně socialistické strany Marina Silvaová se ziskem 21,32 % hlasů. Druhé kolo voleb se uskuteční 26. října.

Samotný výsledek prvního kola byl poměrně překvapivý a tím překvapením je Neves. Byť naprostá většina odhadů jasně favorizovala Rousseffovou, předpokládalo se, že její výsledek bude o více jak 16 procentních bodů vyšší než výsledek druhého nejlepšího kandidáta. Rozdíl pouhých 8 procentních bodů je tak jasným signálem směrem k Nevesovi a nepochybně podpoří jeho volební kampaň do druhého kola.

Prezidentka Rouseffová je známa především díky zavedení regulace ceny benzínu a zásahům do komerčního bankovního sektoru. Těsný výsledek prvního kola tak pozitivně zapůsobil na cenu akcií ropné společnosti Petroleo Brasileiro SA (Petrobras), které zaznamenaly po zveřejnění konečného počtu hlasů nárůst o více jak 11 %, a stejně tak na akcie bankovních společností Unibaco SA či Bradesco SA, ty vzrostly o více jak 7 %.

Do doby, než proběhne další kolo voleb, tak můžeme očekávat zvýšenou volatilitu brazilských trhů, kdy vrcholem bude zveřejnění konečných výsledků a tedy i oznámení jména nového prezidenta Brazílie.

Newsletter