Brexit a britští milionáři? Budou ještě bohatší

Je to jen pár dní, co by odhaleno datum, kdy bude oficiálně zahájen odchod Velké Británie z Evropské unie. Britští milionáři se osudného 29. března vůbec nebojí. Ba právě naopak; z průzkumu švýcarské banky UBS vyplývá, že většina z nich počítá s tím, že si s brexitem ještě polepší.

Jakožto cílovou skupinu svého průzkumu si banka vybrala britské občany, kteří mají ve svých likvidních aktivech nejméně 1 milion dolarů (nejsou tedy zahrnuty například nemovitosti). Ze vzorku 400 britských milionářů si 78 % myslí, že vystoupení Velké Británie z EU bude mít pozitivní vliv na vývoj jejich financí.

Výrazná pozitivní nálada panuje zejména mezi mladými milionáři (ve věku 18 až 34 let), z kterých dokonce 83 % očekává, že díky brexitu se budou jejich finanční plány vyvíjet příznivěji.

„Nedíváme se na brexit politicky,“ citoval Business Insider Nicka Tuckera, manažera z USB. „Naše rozhovory s klienty ohledně vystoupení země z EU se nesly v klimatu úzkosti. Avšak nová studie naznačuje, že vše je trochu složitější.“ Podle Tuckera většina klientů přemýšlí nad tím, jaký bude mít brexit vliv na jejich finanční plány. Ohledně bezprostředního dopadu jsou cítit jisté obavy, avšak v dlouhodobém horizontu se na tento krok dívají ve skrze pozitivně.

A stejně to platí i o celé britské ekonomice; tři čtvrtiny milionářů, kteří se účastnili průzkumu, si myslí, že v dlouhodobém horizontu opuštění EU britskému hospodářství prospěje. A to i navzdory propadu libry a možným problémům v zahraničním obchodě, které se mohou objevit bezprostředně po opuštění EU.

Newsletter