Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Brexit smetl důvěru v Německu na 3,5leté dno

Referendum, které rozhodlo o odchodu Velké Británie z Evropské unie, si vybírá svou daň v Německu. Důvěra tamních investorů v německou ekonomiku, kterou odráží index ZEW, se v červenci prudce propadla a vymezila nejslabší hodnoty za posledního 3,5 roku.

Klíčový dílčí ZEW index očekávání místo ekonomy a analytiky odhadovaných plus 9 bodů padl na hodnotu mínus 6,8 procenta z červnových plus 19,2 bodu. „Tak nízko byla naposledy v době, kdy hrozil rozpad eurozóny,“ upozornil například ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Ztratil i dílčí index hodnocení současných podmínek. Po červnových 54,5 bodu klesl na 49,8 bodu, očekáváno bylo 51,8 bodu.

Důvodem pro pád německého ZEW indexu je jednoznačně výsledek brexitového referenda ve Velké Británii. Průzkum ZEW probíhá mezi zhruba 350 experty, profesionály na finančním trhu. V této rovině je logické vyšší ovlivnění tématem brexitu a sledovaností jeho dopadů na finančním trhu. Lze očekávat, že brexit  nechá výraznější stopu v indexu ZEW, než u indexu IFO, který odráží názory zhruba sedmi tisícovek zástupců německých firem.

„Odhlasování brexitu překvapilo většinu finančních profesionálů. Nejistota ohledně dopadů na německou ekonomiku je zodpovědná za propad v německém sentimentu. Jmenovitě, obavy o vývoj exportu, stabilitu evropského bankovnictví,…“ uvedl ve svém komentáři prezident ZEW Achim Wambach.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter