Brexit: Trn v oku pro FinTech?

Opravdu se to stane? Dosud průzkumy ve Velké Británii ohledně vystoupení z EU ukazují, že odpovědí na otázku “Zůstat, nebo vystoupit“ je … vystoupit. Hlasování je naplánováno na 23. června a celá Evropa bude se zatajeným dechem sledovat, jestli Velká Británie opravdu půjde svou vlastní cestou.

Pro FinTech, ve kterém je Británie jednou z čelních zemí, a pro který britská vláda představuje velkou obchodní podporu, by začaly problémy téměř okamžitě po vystoupení. Průmysl by byl nezbytně omezen pouze na domácí trh. Členství v Evropské unii je pro FinTech odrazovým můstkem pro to, aby se startup mohl přeměnit na plnohodnotný podnik s inovativními nápady. Britský FinTech by v tomto scénáři byl omezován ve smyslu přístupu malých firem k platebním systémům, které jsou používány ve Velké Británii. Toto by v podstatě vytvořilo vodní příkop bránící firmám v úspěšné spolupráci s ostatními národy. Koneckonců, dával by FinTech smysl, kdyby byl obchod takhle odříznut?

Obavy jsou zřejmé

Na začátku tohoto měsíce provedl Financial News průzkum, do kterého bylo zapojeno více než 100 FinTech odborníků. Více než dvě třetiny z nich uvedlo, že vystoupení z EU by bylo pro toto odvětví škodlivé. Kamenem úrazu by byl talent, jenž je normálně outsourcován z kontinentu, přičemž se jedná o kodéry, datové vědce či prodejce z určitých oblastí. Konkurenční výhoda mezi firmami, které se již snaží dostat na evropský trh, by se z britského ostrova naklonila více ke kontinentální Evropě, ale i k Americe.

Částečně spojené s Brexitem a FinTech hlavolamem je to, co by se stalo globálně s akciovým trhem v případě, kdy by EU odmítla spolupráci s Velkou Británií. Akciové trhy Albionu by byly bezpochyby silně otřeseny, ale negativní dopad brexitu by se jiným burzám rovněž nevyhnul. A nestálost, i když by trvala krátkou dobu, by bránila FinTech firmám v jejich rozvoji.

Rozuzlení se dočkáme 23. června, kdy budou veškeré zraky upřeny na Británii, která se dostane na titulní strany všech novin, ať už bulvárních či seriózních.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter