Dolar od rána oslabil zpět nad 1,0950 za euro. Koruna maže zisky z nočních hodin. Obchoduje se nyní kolem 24,35 za euro.

Britové i Češi. Snížení sazeb můžeme posunout dál v čase

Klíčové body

  • Britská jádrová inflace zvyšuje pravděpodobnost ještě vyšších sazeb.
  • Důvěra v českou ekonomika poklesla.
  • Tomáš Holub z ČNB oddaluje debaty o snížení úroků.
Zdroj: Depositphotos

Britská inflace za duben překvapila. Celkové tempo cen růstu sice meziročně pokleslo, v jádrovém vyjádření jsme však byli svědky nad očekávání vyšších čísel. Konkrétně meziročního růstu z 6,2 % na 6,8 %. Rázem tak vzrostly sázky na červnové zvýšení sazeb o dalších 25 bodů, ba dokonce na ještě vyšší vrchol sazeb v cyklu. Kurz libry sice nejprve posílil, poté však zisky odevzdal proti dolaru i euru. Na domácí půdě byl zveřejněn konjunkturální průzkum. Za korunou dále stojí vidina vyšších sazeb po delší dobu. 

Trh po datech o britské inflaci plně zacenil zvýšení sazeb Bank of England ze současných 4,5 % až na 5,25 % do konce roku. Guvernér britské centrální banky Bailey již připustil, že inflace, zejména u potravin, potrvá déle, než bylo původně očekáváno. Nelibě pak vypadá i evidentně zakořeněná inflace v sektoru služeb, která vzrostla z 6,6 % na 6,9 %. Do červnového zasedání centrální banky bude zveřejněno ještě dost dat, která vstoupí do rozhodování o sazbách. Byť nevylučujeme jejich další navýšení, předpokládáme, že většina z Bank of England nebude tíhnout k posunu úroků na hodnoty predikované trhem, v některých případech dosahujících až 5,5 %. Pravděpodobnější bude strategie vyšší po delší dobu, s jedním nebo dvěma navýšeními po 25 bodech.

V české ekonomice poklesla od minulého měsíce celková důvěra. Z květnového konjunkturálního průzkumu vzešlo, že velká část respondentů z podnikatelské sféry očekává v příštích měsících pokles tempa růstu výrobní činnosti. Spotřebitelé se pak obávají zhoršení jak celkové ekonomické situace, tak i jejich vlastní. I přesto vnímají svoji finanční situaci lépe než v předešlých dvanácti měsících. Květnové výsledky lze do jisté míry interpretovat jako korekci silné důvěry v dubnu.

Na korunu neměly výsledky žádný vliv. Kurz mírně posílil až s vyjádřením člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba, který uvedl, že debatu o snížení sazeb je možné posunout až na konec roku. Tehdy bude podle Holuba jasnější, jak si vedou aktuálně tolik spekulovaná inflační očekávání s možnými dopady na mzdy. Načasování na konec roku odpovídá našim dlouhodobým předpokladům o snížení úroků až v posledním čtvrtletí.

Dnes ráno byla zveřejněna revize německého HDP za první čtvrtletí, která ukázala pokles o 0,3 % oproti očekávané stagnaci. Německá ekonomika je tak v recesi. V Polsku bude zveřejněna nezaměstnanost, u níž trh pracuje s poklesem z 5,4 % na 5,3 %. Zrak většiny investorů se bude upírat především k USA nejen vinou pokračujících debat o dluhovém stropu s ohledem na riziko zhoršení ratingu (psali jsme zde), ale například i revize HDP za první čtvrtletí a případnou změnu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0727 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,00 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0698 do 1,0822 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,64 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,58 ž 23,71 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,85 do 22,15 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME