Britská ekonomika překonala předkrizový vrchol, táhnou ji služby

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejrychleji za 6,5 roku. Meziroční růst zrychlil na 3,2 procenta z 3 % v prvním kvartále, uvedl statistický úřad, který tak k lepšímu revidoval původní odhad růstu 3,1 %.

Úřad zároveň potvrdil předchozí údaj, podle něhož ostrovní ekonomika ve druhém čtvrtletí posílila o 0,8 % proti 1Q a dostala se tak již o 0,2 % nad předkrizový vrchol zaznamenaný v prvním kvartále 2008. Mezikvartální tempo bylo shodné s předchozím 3měsíčním obdobím.

Ekonomiku opět táhl především sektor služeb, který v mezičtvrtletním srovnání vzrostl o procento, nejrychleji od třetího čtvrtletí 2012. Zpracovatelský sektor posílil jen o 0,2 procenta a rostl tak nejpomaleji za déle než rok. Stavebnictví stagnovalo, což značí zlepšení proti červencovému odhadu, který ukazoval pokles o 0,5 procenta.

Sektor služeb, který se na celkovém výkonu ostrovní ekonomiky podílí zhruba z 80 procent, překonal předkrizovou úroveň zatím jako jediný a je tři procenta nad svým předchozím vrcholem. Produkce průmyslu a stavebnictví je nadále o více než deset procent nižší než před začátkem krize.

Newsletter