Jádrová inflace, jakožto klíčové měřítko pro centrální banky, byla v eurozóně vyšší, než bylo očekáváno. Britové naopak hlásí silný úder inflaci, která klesla více, než se čekalo, a to na všech frontách. V posledních dnech byla znát vyčerpanost překoupené libry, která byla v lehké shortové konsolidaci. Ta byla proražena a medvědi měli pré, když kurz oslaboval proti ostatním hlavním měnám. Peněžní trhy po červnové inflaci zaceňují vrchol sazeb Bank of England pod 6 %. Pokud Fed podrží dolar, může libra proti zeleným bankovkám, minimálně krátkodobě, dále oslabit.
Když se podíváme na data o britské inflaci za červen, můžeme konstatovat, že jde pro Velkou Británii o povzbudivé zprávy. Meziroční jádrová inflace poklesla ze 7,1 % na 6,9 %, kdy očekávání bylo 7,1 %. Celková inflace poklesla z 8,7 % na 7,9 %, kdy očekávání bylo 8,2 %. Meziměsíční inflace pak klesla z 0,7 % na 0,1 %.
Jádrová inflace v eurozóně byla naopak nad očekávání vyšší. Očekáváné zvýšení úrokových sazeb ECB v příštím týdnu je tímto potvrzené. Základní spotřebitelské ceny, zbavené volatilních prvků, jako jsou potraviny a energie, dosáhly po revizi 5,5 % oproti předchozímu roku, uvedl Eurostat. To je vyšší číslo ve srovnání s předběžným červnovým odhadem na 5,4 % oproti 5,3 % z května. Meziroční inflace zaznamenala pokles, a to o polovinu od říjnového maxima, které bylo 10,6 %.
V České republice se ceny průmyslových výrobců snížily meziměsíčně o 0,3 %, meziročně pak byly vyšší o 1,9 %. Tyto data přinesl index PPI měřící průměrnou změnu cen, za kterou výrobci prodávají své zboží na velkoobchodní úrovni. Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců klesly o 0,9 % a meziročně o 13,8 %. Ceny stavebních prací vzrostly meziměsíčně o 0,1 % a meziročně o 6,0 %. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně snížily o 0,1 % a meziročně byly vyšší o 6,1 %.
Koruna vůči euru pokračovala v oslabování a překonala hranici 23,90 za euro, kde po poledni začala konsolidovat. Libra vůči ostatním párům oslabovala na všech frontách. Posilování páru EURUSD bylo po pár dnech konsolidace zastaveno silnou medvědí svící, kdy očekáváme mělkou korekci. Dnes nás čekají data o změně a míře nezaměstnanosti v Austrálii a data PPI indexu z Německa. Odpoledne bude tradičně patřit USA, kde hlavní zprávou budou data z ekonomického ukazatele, který sleduje počet lidí požadující prodloužení podpory v nezaměstnanosti, tzv. „continuing jobless claims“.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1214 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,22 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1165 do 1,1277 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,91 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,32 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,85 až 24,00 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,19 do 21,44 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME