Britská libra po skotském NE prudce posiluje

Britská libra prudce vzrostla poté, co skotské referendum o nezávislosti vyznělo pro setrvání Skotska v unii s Velkou Británií. Libra momentálně dosahuje takřka 3týdenních maxim vůči americkému dolaru na úrovni 1,645 poté, co vyšplhala na 1,65234, nejvyšší úroveň od 3. září. Vůči euru pak britská měna dosahuje svých dvouletých maxim na 0,78344.

NE. Británie přežila Velká

Sacha Tihanyi, měnový stratég ze Scotiabank v Hong Kongu řekl, že libra může snadno dosáhnout úrovně 1,66 dolaru v průběhu dne.

Předtím, než byly vyhlášeny výsledky referenda, mnoho investorů věřilo, že hlas proti nezávislosti by odstranil překážky, které bránily růstu libry vůči hlavním světovým měnám v průběhu druhé poloviny roku 2014.

V červenci libra vyšplhala na nejvyšší úroveň vůči dolaru od finanční krize, ale následně klesla o více než 6 % na 10 měsíční minimum – a výprodej zčásti poháněla rostoucí popularita nezávislosti Skotska. V posledních dnech však mnoho investorů usoudilo, že Skotsko nakonec zůstane v unii s Velkou Británií, a začali znovu skupovat libru.

„Překážky pro růst libry jsou vymazány vzhledem k tomu, že politická nejistota kolem referenda opadla. V časných hodinách jsme již byli svědky rally na libře a očekávám, že tento růst jen tak nekončí. Nyní jsou všechny oči upřeny na fundamenty britské libry a případnou normalizaci britské měnové politiky,“ řekl Phyllis Papadavid, měnový stratég BNP Paribas.

Libra nebyla jedinou volatilní měnou během asijské seance. Jen klesl na nová 6letá minima vůči dolaru a momentálně se obchoduje na 109,116 jenu za americký dolar. Euro je pod tlakem kvůli obavám, že se Evropská centrální banka uchýlí k drastickým stimulačním opatřením. Vůči dolaru euro obchoduje na hranici 1,29 dolaru za euro. Česká koruna pokračuje ve své konsolidaci vůči dolaru a ocitá se na 21,34 korun za dolar. Vůči euru roste na 27,52 korun za euro.

Podle Johna Derricka z BNY Mellon, růst libry vůči euru na úroveň viděnou naposledy před dvěma lety ve skutečnosti naznačuje, co se opravdu děje v eurozóně. Na rozdíl od Velké Británie, kde Bank of England chystá zpřísnění měnové politiky, Evropská centrální banka je v modu jejího uvolňování.  

„Libra je pravděpodobně jednou z lépe fungujících hlavních měn, ve střednědobém horizontu,“ řekl Marc Chandler, stratég z Brown Brothers Harriman. 

Newsletter