Britská vláda prošla zemětřesením. Cameron se pouští na tenký led

(Rozšířeno 11:04) Britská vláda prošla prudkým otřesem, nečekaně skončilo hned několik klíčových ministrů najednou. Vedle britského ministra zahraničí Williama Hagua jsou to dále ministr bez portfeje Kenneth Clarke, pro policii Damian Green, pro vysoké školství a vědu David Willetts a nejvyšší státní zástupce pro Anglii a Wales Dominic Grieve. Skončili také ministr pro Wales David Jones, ministr pro Severní Irsko Andrew Robathan nebo nejvyšší státní zástupce pro Anglii a Wales Dominic Grieve.

„Dnes večer po čtyřech letech ve funkci odcházím z postu ministra zahraničí, abych zastával post lídra v Dolní sněmovně,“ uvedl včera třiapadesátiletý Hague na Twitteru. Jako frakční šéf v této parlamentní komoře bude mít na starosti koordinaci vládních záležitostí se zákonodárným sborem. Také by měl pracovat na volební kampani Konzervativní strany v důležitých okrscích. Na post Hagua jmenoval Cameron dosavadního ministra obrany Philipa Hammonda. Ten je známý euroskeptik. Podle agentury Reuters nedávno řekl, že by byl pro odchod Británie z EU, pokud se Cameronovi nepodaří vyjednat pro Brity lepší podmínky členství. Na ministerstvo obrany přitom Hammond přišel již z ministerstva dopravy.

Odchod Haguea podle oficiální vládní verze nebyl vynucený, ministr prý mohl britskou diplomacii nadále vést, pokud by si to přál. Hague dal na vědomí, že se po parlamentních volbách v květnu 2015 chystá odejít do politického důchodu.

Portál dailymail.co.uk o změnách ve vládě informuje jako o „noci dlouhých nožů u toryů“. Konzervativní premiér Cameron se podle britských médií rozhodl obměnit kabinet v souvislosti s nadcházejícími parlamentními volbami v květnu 2015. Podle analytiků chce zvrátit propad voličských preferencí. Některé posty nabídne zřejmě ženám. „Je to masakr,“ citoval dailymail.co.uk jednoho z předních členů Konzervativní strany. Cameron se podle některých názorů ráznými změnami ve vládě vydal na tenký led, protože část vlivných straníků již proti tomu protestovala.

Newsletter