Britské referendum za dveřmi. Co čekají banky?

Referendum o britském setrvání v Evropské unii se blíží mílovými kroky – zbývá do něj necelý měsíc. Investoři jsou podle dosavadních průzkumů relativně optimističtí s tím, jak průzkumy veřejného mínění naznačují, že příznivci setrvání v bloku mají navrch. Co si o Brexitu myslí vybrané banky? Jaká je podle nich pravděpodobnost Brexitu?

Barclays

Británie Evropskou unii neopustí. V poznámce z 19. dubna však analytici banky varovali, že nejistota bude pravděpodobně působit na investice a spotřebu. Hypotetický exit by vedl k výraznému poklesu aktivity v druhé polovině roku 2016 a v roce 2017 s průměrným čtvrtletním růstem – 0,1 procenta v druhé polovině roku a HDP by v roce 2017 pokleslo o 0,4 procenta. Bank of England může snížit sazby o 50 bazických bodů a může rozšířit QE o dalších 100 miliard na 150 miliard liber. Barclays zůstává opatrná na další periferní pomazánky.

Nomura: První ruská emise eurobondů ukazuje slabost

Societe Generale

Riziko britského odchodu vidí na úrovni 45 procent. Brexit by zasáhl růst o 0,5 – 1 procento po dobu 10 let napsali 10. března analytici Societe Generale včetně Briana Hilliarda. Libra by se mohla obchodovat pod 1,30 dolary a euro by mohlo vůči dolaru spadnout pod paritu.

Riziko Brexitu se podle sázkových kanceláří a podle průzkumů veřejného mínění snížilo, ale forwardové sazby 4y1y / 5y1y / 6y1y zůstávají stále blízko minim, ačkoli jsou v poslední době strmější. Stále zde je potenciál návratu k úrovním z únoru 2015, napsal v poznámce 20. května Jason Simpson.

Deutsche Bank

Podle Deutsche Bank lze očekávat, že Británie v EU zůstane. Ekonomika v letošním roce poroste zhruba dvě a čtvrt procenta. BOE může do konce roku 2016 zvýšit sazby, napsal v poznámce 4. dubna ekonom George Buckley. Podle banky by byl Brexit pro ekonomiku velmi škodlivý. Libra se může na vlně hlasování pro „zůstat“ odrazit, ale riziko zpomalení ekonomiky naznačuje spíše její prodej.

Goldman Sachs

Nedoporučují „hrát“ libru proti euru jako vyjádření názoru na možný odchod – nemusela by to být dobrá zpráva i pro zbytek Evropy. Není nepředstavitelné, že by investoři v tomto důsledku prodávali aktiva eurozóny, poznamenává Silvia Ardagna.

V případě, že Británie zůstane v EU, devizový trh může mít za následek více jestřábí BOE a dřívější a rychlejší tempo utahování než zlevňování forwardů.

HSBC

Velká Británie v Evropské unii zůstane. Prognózu prvního zvýšení sazeb banka odsouvá zpět na květen 2017 z listopadu 2016 a prognózu HDP pro rok 2016 snížila na 1,8 procenta a na 1,9 procenta pro rok 2017 z původních 2,1 procenta a 2,2 procenta, píše v poznámce z 16. května Simon Wells.

Credit Suisse

Očekáváme, že Britové budou hlasovat pro to, aby v bloku zůstali, poznamenávají analytici včetně Neville Halla. Podle nich se může ukázat jako klíčová televizní debata, která se uskuteční 21. června.

Ekonomika se podle nich ani na vlně volby „zůstat“ v druhém pololetí neodrazí. Banka však očekává bezprostřední, současné hospodářské a finanční šoky v případě, že se Británie rozhodne odejít.

Bank of America Merrill Lynch

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že volba „zůstat“ je stále více pravděpodobná, napsal v poznámce Robert Wood. Ekonomika zpomaluje a nejnovější prognózy BOE naznačují další riziko snížení sazeb a to dokonce roste i v případě, kdy se Britové rozhodnou zůstat. Banka očekává v období do referenda na libře slabost. Je náchylná k dalším ztrátám stejně jako před volbami v roce 2015.

Newsletter